با محصولی ایران‌ساخت از دارایی‌های معنوی شرکت‌ها در حوزه مالکیت فکری محافظت شد


با محصولی ایران‌ساخت از دارایی‌های معنوی شرکت‌ها در حوزه مالکیت فکری محافظت شد

 

یکی از مهم ترین الزامات ورود فناوری‌های نوین به بازار، این است که حق مالکیت افراد یا شرکت‌های نوآور در قبال حقوقشان قابل اثبات و حفاظت باشد.

 

همین موضوع، مفهوم مالکیت فکری را در دنیا مطرح کرده است. مفهومی که بیش از یک قرن از عمر آن در دنیا به عنوان یکی از زیر ساخت‌های مهم توسعه فناوری می گذرد. حقوق مالکیت معنوی قلمرو وسیعی دارد و شامل هر چیزی می شود که زاییده فکر و ذهن آدمی است. به همین دلیل خدماتی به عنوان حفاظت از حقوق مالکیت فکری مطرح است تا به افراد دارای خلاقیت و ایده ارائه شود تا زایش این فکر به نام خودش زده شود و کسی نتواند آن را به سرقت ببرد.

افراد برای حفظ این حق نیارمند دریافت آموزش، مشاوره، نیازسنجی و خدمات در حوزه مالکیت فکری هستند. چیزی که به تنهایی و بدون کمک گرفتن از مراکز یا افراد دارای تجربه و تخصص؛ برای آنها به دست نمی آید. در ایران هم با شکل گیری زیست بوم فناوری و نوآوری و اولویت قرار گرفتن ایده ها و خلاقیت‌ها؛ قطعا چنین خدماتی نیاز است تا افراد برای ارائه ایده خود هراسی نداشته باشند و بدانند که از آن مراقبت و محافظت می شود. 

شرکت های دانش‌بنیان به عنوان بازیگران این عرصه در کنار دریافت کنندگان این خدمات می توانند عرضه کننده آن نیز باشند. یعنی بازاری دو طرفه که عرضه و دریافت خدمات از یک جنس است. به طور مثال با تلاش شرکتی دانش بنیان و با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری حفاظت از دارایی‌های معنوی شرکت‌ها در حوزه مالکیت فکری فراهم شد و خدماتی در حوزه ثبت برند، ثبت اختراع، ثبت طرح صنعتی، خدمات حقوقی و کپی‌رایت خدمات و مشاوره ارائه می‌شود.

بخش زیادی از دارایی‌های کسب‌وکارهای امروزی از جنس دارایی‌های معنوی مانند امتیاز برند، نوآوری، اختراعات، طرح‌های صنعتی و موضوعات این‌چنینی هستند. ثبت علائم تجاری یا برند در هر کشور سبب می‌شود مالکیت استفاده از آن علامت تجاری در آن کشور در انحصار مالک آن برند قرار گیرد و از هرگونه سوءاستفاده افراد سودجو جلوگیری شود.

پس از ثبت علامت تجاری در هر کشور، مالک آن علامت می‌تواند با اطمینان خاطر صادرات محصولات خود را به آن کشور انجام بدهد، درواقع ثبت علامت تجاری یا ثبت برند باعث حفاظت از آن برند و درنتیجه بازارهای آن شرکت می‌شود.

مالکیت یک اختراع فقط در صورت ثبت اختراع در کشورهای هدف به نام مخترعان، محرز و قانونی شناخته می‌شود که ثبت اختراع، ثبت طرح صنعتی و خدمات حقوقی برای جلوگیری از سوءاستفاده‌های احتمالی از دیگر خدمات ارائه شده توسط این شرکت هستند. همچنین این شرکت خدمات تخصصی در زمینه حفاظت از حقوق مؤلفان در عرصه ملی و بین‌المللی ارائه می‌دهد.