بهره‌برداری جمهور از پروژه ملی ایجاد شغل بر اساس استعدادهای خلاق محلی به بار نشست


بهره‌برداری جمهور از پروژه ملی ایجاد شغل بر اساس استعدادهای خلاق محلی به بار نشست

خانه خلاق و نوآوری «ب» یا بهزاد امروز با دستور حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی رییس جمهوری کشورمان به صورت رسمی راه اندازی شد.

پروژه شرکت‌های خلاق از این نظر در تاریخ حکمرانی مدرن ایران بی‌نظیر است که به جای سرمایه‌گذاری نجومی برای ایجاد شغل، تنها با هم افزایی سازمانی ونهادها وبهره گیری از استعداد، توانایی، عرصه‌های طبیعی، فرهنگ محلی و داشته‌های هر استان، شغل می‌آفریند.

 برخی  از نقاط کشور از عقب ماندگی و کم‌برخورداری تاریخی رنج می‌برند، این ستاد زیر چتر کلان معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری طرحی را پیاده‌سازی کرد که بر اساس آن جوانان خوش استعداد و ایده پرداز هر منطقه در رشته‌های مانند کسب و کارهای دیجیتال و فضای مجازی، بازی، اسباب بازی و سرگرمی، صنایع دستی، گردشگری و میراث فرهنگی، صنایع دیداری و شنیداری، طراحی، یادگیری، چاپ و نشر، گیاهان داروئی و طب سنتی، هنرهای تجسمی و نمایشی، بر اساس داشته‌ها و ظرفیت‌های هر منطقه طرح و ایده خود را ارائه می‌کنند.

خانه‌های خلاق و نوآوری  با حمایت و نظارت ستاد و از طریق مدیریت وسرمایه گذاری بخش خصوصی است، به این تیم‌ها و استارتاپ‌ها کمک می‌کند تا در قالب یک شخصیت حقوقی به نام شرکت خلاق، ایده خود را به ارزش افزوده، شرکت، خدمات و محصول تبدیل کنند.

بر این اساس ستاد فرهنگ‌سازی اقتصاد دانش‌بنیان و توسعه صنایع نرم و خلاق معاونت علمی و فناوری تا کنون تعداد قابل توجهی خانه خلاق در کشور ایجاد کرده است. همچنین از طریق تفاهم نامه های دوجانبه، دیگر مراکز را نیز مجاب کرده است که در کارکردی مشابه خانه خلاق به استارتاپ‌های خلاق خدمات بدهند.

ستاد با ارائه هدفمند حمایت‌های مانند تسهیلات، مرکز استقرار و زیرساخت اینترنت از این شرکت‌های خلاق حمایت می‌کند تا فرایند تبدیل از تیم به شرکت را با اعتماد به نفس بیشتری طی کنند.

خانه خلاق و نوآوری «ب» یکی از همین نمونه خانه‌های خلاق است که از جمله خانه‌های خلاق ونواوری حوزه هنر درتهران محسوب می‌شود.

این خانه خلاق به یاد استاد حسین بهزاد استاد پرآوازه نقاشی مینیاتور ایران، به نام خانه خلاق «ب» نامگذاری شده است. قرار است در این خانه تاریخی، زمینه و بستر رونق استارتاپ‌های حوزه فناوری های نرم و صنایع فرهنگی فراهم شود.

 

این خانه خلاق و نوآوری با تلاش‌های مرحوم محمد ابوالحسنی، کارآفرین حوزه خلاق و فرهنگی و خالق آثاری چون انیمیشن دیرین‌دیرین و حمایت های معاونت علمی و فناوری ومشارکت وزارت میراث فرهنگی  به ثمر نشست. این خانه در مساحت 200 متر مربع  احداث شده است.  

 

پلتفرم ملی خانه‌های خلاق و نوآوری

ستاد فرهنگ‌سازی اقتصاد دانش‌بنیان و توسعه صنایع نرم و خلاق معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری پس از اجرای بخش عمده‌ای از برنامه ملی ایجاد شبکه سراسری خانه‌های خلاق و مراکز خدمات دهنده به شرکت های خلاق، طرح ایجاد پلتفرم ملی خانه‌های خلاق و نوآوری را به آخرین ایستگاههای اجرایی خود رساند.

با توجه به سیاست ها و اهداف معاونت علمی در راستای توسعه فناوری های نرم و صنایع خلاق وفرهنگی، تاسیس وحمایت از شکل گیری  خانه های خلاق و نوآوری چند سالی است که در دستورکار معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری قرار کرفت.

استارتاپ ها، ایده پردازان، شرکت‌های خلاق، جوانان خوشفکر، همه به خانه خلاق رجوع می‌کنند تا در رشته های ده گانه صنایع فرهنگی  فعالیت کنند.

خانه خلاق برای جذب ایده های نیروی انسانی فارغ التحصیل حوزه های علوم انسانی و فرهنگ و هنر که 50 درصد فارغ التحصیلان دانشگاهی را شامل می شود، مانند یک آهنربای بزرگ عمل می‌کند.

در پلتفرم خانه های خلاق و نوآوری از طریق واگذاری امکاناتی مانند،  محل استقرار، زیرساخت، شبکه منتوریگ، دراختیارقراردادن تجهیزات لازم و آزمایشگاه، تیم سازی و کمک به توسعه محصول، حمایت وتسهیلات مالی، به توسعه و پایداری کسب وکارهای نوپا و شرکت‌های خلاق پرداخته می‌شود.

استارتاپ‌های مستقر در خانه‌های خلاق در حوزه‌های مانند کسب و کارهای دیجیتال و فضای مجازی، بازی، اسباب بازی و سرگرمی، صنایع دستی، گردشگری و میراث فرهنگی، صنایع دیداری و شنیداری، طراحی، یادگیری، چاپ و نشر، گیاهان داروئی و طب سنتی، هنرهای تجسمی و نمایشی، واقعیت افزوده(AR) و واقعیت مجازی (VR) مشغول فعالیت هستند.

نسل جوان، بیش از آنکه به این حوزه به عنوان حوزه‏ای کاربردی بنگرد و تلاش کند مسیرهای جدید، خلاقانه و فناورانه برای تولید محصولات به روز در این حوزه را بیابد، کمابیش و در بهترین حالت به تکرار الگوهای گذشته بسنده کرده است و به همین دلیل نیز، شکل کلی این حوزه در کشور ما، هنوز حالتی سنتی و پیشامدرن دارد.

همین دغدغه باعث شده است، خانه‏ خلاق «ب»، به دنبال شکستن این حلقه‏ی معیوب و یافتن مسیرهای نو، بنیانگذاری شد.

تمام خانه های خلاق در کشور با راهبری ستاد فرهنگ‌سازی اقتصاد دانش‌بنیان و توسعه صنایع نرم و خلاق، در تلاش هستند تا مسیرهای نو ناآزموده را بجویند و امتحان  واز تلفیق فناوری های نو وروز امد در صنایع فرهنگی بهره گیری کنند.

این امید وجود دارد که دهها استارتاپ در طول سال در خانه خلاق ب به شرکت خلاق تبدیل شوند.