خانه خلاق و نوآوری ایلام زمینه مناسب برای توسعه زیست‌بوم صنایع خلاق فراهم می کند


خانه خلاق و نوآوری ایلام زمینه مناسب برای توسعه زیست‌بوم صنایع خلاق فراهم می کند

خانه خلاق و نوآوری ایلام با بسترسازی و توسعه کسب و کارهای نوپا به دنبال توسعه فناوری و نوآوری از طریق توجه به صنایع خلاق در کشور است.

هدف این خانه خلاق و نوآوری توسعه فناوری و صنایع خلاق و به‌تبع آن رونق اقتصاد دانش‌بنیان، کارآفرینی و اشتغال‌زایی تخصصی برای استقرار شرکت‌های خلاق و حمایت از واحدهای تحقیق و توسعه صنایع و مؤسسات پژوهشی در استان ایلام است.

حوزه‌های فعالیت خانه خلاق و نوآوری ایلام شامل نوشت‌افزار و اسباب‌بازی، فضای مجازی، هنرهای تجسمی، گیاهان دارویی ، فناوری اطلاعات و صنایع دستی، مد و پوشاک، نرم‌افزار و کسب‌وکارهای دیجیتال است.

برگزاری رویدادهای کاربردی

برخی از پروژه‌های که تاکنون صورت گرفته شامل ، رویداد کارآفرینی پاور، رویداد ایده‌های خلاق(هنرهای تجسمی) پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی، نمایشگاه  صنایع‌دستی، رویداد کارآفرینی پاور 2، رویداد ایده تا پدیده، نمایشگاه صنایع‌دستی(هتل زاگرس)، جشنواره شراب طهور و کارگاه آموزش تخصصی تعمیر و نگه‌داری چرخ‌خیاطی و ماشین دوخت می‌شود.

توانمندسازی و فضای کار اشتراکی و اداری اختصاصی،  ارائه خدمات زیرساخت و استقرار و طی کردن فرآیندهای رشد و تجاری‌سازی و کارگاه ساخت و نمونه‌سازی از جمله خدمات قابل ارائه در خانه خلاق و نوآوری ایلام است.

ایجاد شرایط لازم و ارائه خدمات توسعه‌ای

همچنین در این خانه خلاق و نوآوری امکانات و شرایط ارائه انواع خدمات توسعه‌ای به طرح‌های مرتبط مانند انواع خدمات منتورینگ، مشاوره و آموزش در زمینه‌های کسب‌وکار مالی و حقوقی، تجاری‌سازی ، طراحی و مدل‌سازی، مجوز و استاندارد، صادرات، تدوین طرح کسب‌وکار توجیهی، فنی، تولید، مالکیت معنوی، تحقیقات بازار، بازاریابی، تبلیغات، فروش، خدمات زیرساخت مجازی، جذب و مدیریت منابع انسانی، آموزش‌های تخصصی و مهارتی، جذب سرمایه‌گذار و تأمین سرمایه وجود دارد.

شهریار رستمی مدیر خانه خلاق و نوآوری ایلام با اشاره به اهمیت خانه‌های خلاق و نوآوری در زیست‌بوم اقتصاد خلاق و صنایع فرهنگی کشور گفت: خانه‌های خلاق و نوآوری به‌عنوان پلتفرم و یکی از هسته‌های مهم در جهت تسهیل فرآیند تجاری‌سازی ایده و طرح‌های خلاقانه و نوآورانه و ارائه آن در عرصه صنایع خلاق و همچنین شبکه‌سازی فعالان زیست‌بوم اقتصاد خلاق و صنایع فرهنگی محسوب می‌شوند.

خانه خلاق و نوآوری ایلام با هدف به ثمر نشستن ایده‌های خلاق و نوآورانه با حمایت و راهبری ستاد فناوری‌های نرم و توسعه صنایع خلاق معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در مسیر توسعه قرار گرفته است.

ایجاد خانه های خلاق و نوآوری در استان‌ها متعاقب مصوبات سفر دولت سیزدهم و ریاست محترم جمهوری در سفرهای استانی به استان‌ها است که بر اساس این مصوبه در هر استان حداقل 5 خانه خلاق و نوآوری ایجاد می‌شود.

با توجه به اینکه این خانه‌ها توسط بخش خصوصی هر استان ایجاد می‌شوند، این مهم توسعه فناوری در مزیت‌های هر استان را در پی خواهد داشت.