بازدید از خانه خلاق و نوآوری موسیتو؛ کرمی: از توسعه شرکت‌های خلاق هوش مصنوعی و مکاترونیک حمایت می‌کنیم


بازدید از خانه خلاق و نوآوری موسیتو؛ کرمی: از توسعه شرکت‌های خلاق هوش مصنوعی و مکاترونیک حمایت می‌کنیم

رئیس مرکز و دبیر ستاد فناوری‌های نرم و توسعه صنایع خلاق معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از خانه خلاق و نوآوری موسیتو در حوزه مکاترونیک، هوش مصنوعی و رباتیک بازدید کرد.

پرویز کرمی رئیس مرکز و دبیر ستاد فناوری‌های نرم و توسعه صنایع خلاق معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در این بازدید با اشاره به نقش خانه‌های خلاق و نوآوری در ترویج فرهنگ نوآوری، فناوری و تبدیل ایده به محصول و خدمت دانش بنیان و خلاق گفت: خانه‌های خلاق و نوآوری بستری هستند تا ضمن ارائه خدمات یادگیری، زمینه برای بروز ایده‌های نوآورانه و تبدیل ایده به پدیده سرگرمی آموزی و در نهایت شکل‌گیری شرکت‌های خلاق و دانش‌بنیان فراهم شود.


کرمی ادامه داد: خانه‌های خلاق و نوآوری در حوزه آموزش، مهارت افزایی، اشتغال و تولید فعال هستند و تمامی زمینه‌های بالقوه در حوزه خلاق از اقتصاد دیجیتال، هوش مصنوعی گرفته تا حوزه فناوری‌های نرم مانند سرگرمی، گردشگری، تولید محتوای آموزشی، یادگیری، نوآوری‌های اجتماعی و ... را پوشش می‌دهند. خانه خلاق و نوآوری موسیتو نیز پلتفرمی نوآورانه و جذاب در حوزه آموزش و یادگیری و برای ترویج و توسعه دانش و فناوری هوش مصنوعی، رباتیک و حوزه‌های وابسته در میان گروه‌های نوجوان و جوان جامعه است.


مشاور معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری، با بیان این‌که خانه‌های خلاق و نوآوری می‌توانند ایده‌های خلاقانه و نوآورانه در مناطق محروم و کمتر برخوردارکشور را به مرحله ظهور و شکوفایی برسانند، ادامه داد: می توانیم در هر استانی از توان خانه‌های خلاق و نوآوری استفاده کنیم تا زیرساخت ها و امکانات لازم و هرآن چه که در این خانه‌های خلاق و نوآوری متمرکز شده تا ایده را به محصول و خدمت خلاق تبدیل کرده و نوجوانان را آموزش دهد، در سایر شهرها نیز پیاده سازی شود و نیروی انسانی جوان و خلاق سایر شهرها و استان‌های کشور نیز از این ظرفیت به خوبی بهره ببرند و برای همین منظور در سفرهای استانی جناب آقای دکتر رئیسی، رئیس جمهوری ایران برای هر استان 5 خانه خلاق و نوآوری مصوب شده است که به همت فعالان زیست بوم نوآوری با کمک استانداران، پارک‌های علم و فناوری و بخش خصوصی راه اندازی می‌شود.


بستری برای توسعه فناوری‌های حوزه هوش مصنوعی و رباتیک


خانه خلاق و نوآوری موسیتو، در  حوزه‌های فناورانه‌ای چون هوش مصنوعی، ربات‌ها، شبکه‌های عصبی و حس‌گرها فعالیت می‌کند و در حوزه رباتیک نیز در حوزه ملی و بین‌المللی دستاوردهایی داشته است. از محصولات ایران‌ساخت این خانه خلاق و نوآوری می‌توان به «ربات انسان‌نمای موسیتو» اشاره کرد که از34 درجه آزادی برخوردار است و از فناوری‌های مختلفی چون هوش مصنوعی، واقعیت مجازی و حسگرها بهره می‌برد.
در حال حاضر در خانه خلاق و نوآوری 4 شرکت خلاق حضور دارند و در فضایی 600 متر مربعی ایده‌های نوآروانه خود را به محصول و خدمت تبدیل می‌کنند. استفاده از ظرفیت های جون آموزش، مشاوره، فضای استقرار استارتاپ‌ها، کارگاه‌های اشتراکی، دوره‌های تخصصی کار با تجهیزات، مدیریت زمان، منابع انسانی و تیم سازی از خدماتی است که خانه خلاق و نوآوری موسیتو به مخاطبان و شرکت‌های خلاق مستقر ارائه می‌دهد.
کمک به آموزش، یادگیری و سرگرمی‌آموزی از اهداف اصلی خانه خلاق و نوۀآوری موسیتو در کنار شکل‌دهی به شرکت‌های خلاق است، خانه خلاق و نوآوری موسیتو در باغ کتاب تهران مستقر است.