خلاقیت


خلاقیت

خلاقیت

بسیاری از سازمان‌ها برای استخدام دنبال افراد خلاق و توانمند می‌گردند. سؤالی که برای بسیاری از افراد وجود دارد این است که خلاقیت چیست؟ مگر خلاق بودن چه مزایایی دارد که این‌قدر برای کسب‌وکارها و سازمان‌ها اهمیت دارد؟

خلاقیت (Creativity) یکی از حلقه‌های گمشده موفقیت است که بسیاری از متخصصان نسبت به آن بی‌توجه هستند و وقتی صحبت از موفقیت و محقق کردن اهداف می‌کنند، حرفی از آن به میان نمی‌آورند؛ چون می‌دانند که مفهوم پیچیده‌ای است و دستیابی به آن کار آسانی نیست. کسی که خلاقیت یا آفرینندگی داشته باشد می‌تواند باقدرت تفکر خلاق خود بسیاری از موانع و محدودیت‌ها را از میان بردارد و به اهداف خود دست پیدا کند.

خلاقیت چیست؟

خلاقیت در کل به معنای میل به خلق کردن و آفریدن است اما آفریدن چه چیزی؟ ممکن است منظور ما آفریدن یک روش جدید برای پیشرفت در یک موضوع باشد. به‌عنوان‌مثال درگذشته افراد با چهارپایان سفر می‌کردند ولی پس از مدتی، خودروها وارد جهان شدند و یک تحول در حوزه حمل‌ونقل ایجاد شد. در چنین مواقعی منظور از خلاقیت، آفریدن یک ابزار یا روش جدید برای پیشرفت در یک موضوع است.

گاهی مواقع هم قرار نیست یک تحول به وجود بیاوریم، بلکه با استفاده از همان ابزارها و روش‌های قبلی کاری می‌کنیم که خیلی سریع‌تر و راحت‌تر به هدفی که داریم، دست پیدا کنیم. فرض کنید که یک خط تولید دارد فعالیت خودش را انجام می‌دهد که ناگهان یک مهندس خلاق از راه می‌رسد و پس از بررسی روند فعلی خط تولید، تغییراتی در آن ایجاد می‌کند که تولید با حجم بالاتر و سرعت بیشتر انجام شود. این هم نوعی از خلاقیت است.

خلاقیت؛ کمی خطرناک و مشکل‌آفرین

روانشناسان و متخصصانی که در حوزه خلاقیت و موفقیت کار می‌کنند بر این باور هستند که خلاق بودن همیشه هم خوب نیست و مورد تشویق قرار نمی‌گیرد. گاهی افراد خلاق به خاطر همین نگاه و نگرش جدید که دارند از جوامع خود طرد می‌شوند.

کسانی که می‌خواهند خلاق باشند و از راهکارها و روش‌های جدید برای حل مسائل خود استفاده کنند، باید از نوعی تفکر به نام «تفکر واگرا» بهره بگیرد. درواقع او باید راهی را برود که افراد دیگر جامعه در آن مسیر حرکت نکرده‌اند. حتی گاهی فرد خلاق مجبور است در مسیری مخالف مسیر کنونی جامعه حرکت کند و این حرکت در خلاف جهت جامعه می‌تواند مشکلاتی را برای او به وجود بیاورد.

مزایای خلاقیت

۱ .خلاقیت حال انسان را خوب می‌کند

انسان‌های خلاق به‌واسطه خلاقیتی که در وجود دارند، سرشار از سرخوشی هستند؛ چون هیچ مانعی را در برابر خود نمی‌بینند و بر این باور هستند که این توانایی و قدرت رادارند که هر مانعی را از پیش روی خود بردارند. خلاق بودن این قدرت را دارد که شادی را در انسان افزایش دهد.

مطالعات نشان داده است خلاق بودن علاوه برافزایش شادی می‌تواند جلوی زوال عقل را بگیرد و سلول‌های مغزی جدیدی بسازد و به‌سلامت مغزی شما کمک کند. کسانی که خلاق هستند، معمولاً استرس و اضطراب کمتری را تجربه می‌کنند و به همین خاطر سیستم ایمنی قوی‌تری دارند؛ بنابراین اولین مزیت برخورداری از تفکر خلاق این است که حالتان را خوب می‌کند و شمارا سالم و سرحال نگه می‌دارد.

۲ .تفکر خلاق باعث افزایش عزت‌نفس شما می‌شود

یکی از مزایای بسیار مهمی که خلاقیت و داشتن تفکر خلاق برای انسان دارد این است که باعث افزایش عزت‌نفس انسان می‌شود. کسی که برای بشریت فایده دارد، ایده‌های خوب و راهگشا می‌دهد و دنبال خدمت به جامعه است، قطعاً جامعه هم به او احترام می‌گذارد و وقتی تلاش‌های وی را می‌بیند از او تقدیر می‌کند. ازاین‌رو است که فرد مفید و سازنده، خودش را دوست‌داشتنی می‌داند و برای خودش ارزش و احترام قائل است و در یک‌کلام عزت‌نفس دارد.

مطالعات نشان می‌دهد که انجام کارهای هنری تأثیر قابل‌توجهی روی اعتمادبه‌نفس و عزت‌نفس انسان دارد؛ بنابراین اگر می‌خواهید عزت‌نفس خود را بیشتر کنید، سعی کنید کارهای خلاقانه انجام دهید. اگر می‌خواهید کودکانی باعزت نفس بالا تربیت کنید و آن‌ها را برای موفقیت در زندگی پرورش دهید حتماً آن‌ها را در کلاس‌هایی ثبت‌نام کنید که خلاقیت آن‌ها را رشد و پرورش دهد.

۳ .خلاق بودن باعث رشد و توسعه ذهن می‌شود

افرادی که خلاق هستند و خلاقیت در وجودشان منزل کرده باشد، معمولاً ذهنی شادتر، آماده‌تر، بازتر و قدرتمندتر دارند. کسی که خلاق باشد از ذهن خود استفاده می‌کند و هر چه از این ذهن در مسیر درست استفاده شود، ذهن قوی‌تر می‌شود و سالم‌تر می‌ماند. ازاین‌رو است که خلاق بودن باعث رشد و توسعه ذهن می‌شود.

اگر توجه کرده باشید به افراد سالخورده می‌گویند که برای جلوگیری از زوال عقل، فراموشی و آلزایمر جدول حل کنند. حل جدول به این خاطر مفید و سازنده است که انسان را به تفکر وامی‌دارد و خلاقیت وی را شکوفا می‌کند.

۴. خلاقیت باعث می‌شود زندگی اجتماعی بهتری داشته باشید

اگر می‌خواهید زندگی اجتماعی خود را بهتر کنید و به‌عنوان یک فرد موفق و هدفمند در جامعه ظاهر شوید، باید تلاش کنید تفکر خلاق را در خودتان پرورش دهید