دبیر کارگروه سینمای سند ملی توسعه فناوری های فرهنگی و نرم منصوب شد


دبیر کارگروه سینمای سند ملی توسعه فناوری های فرهنگی و نرم منصوب شد

دبیر کارگروه سینمای سند ملی توسعه فناوری های فرهنگی و نرم منصوب شد

 

دبیر ستاد فناوری‌های نرم و توسعه صنایع خلاق معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری طی حکمی دبیر کارگروه سینمای سند ملی توسعه فناوری های فرهنگی و نرم را منصوب کرد.

ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان

 

پرویز کرمی رییس ستاد اجرایی‌سازی سند ملی توسعه فناوری‌های فرهنگی و نرم سید مهدی جوادی را به عنوان «دبیر کارگروه سینمای سند ملی توسعه فناوری های فرهنگی و نرم» منصوب کرد.

در متن این حکم آمده است:

در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی و جهت‌گیری کلان کشور در بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی و توسعه فناوری‌های نرم و صنایع خلاق با اولویت الف نقشه جامع علمی کشور و مستند به بند 4 و 7 سند ملی توسعه فناوری‌های فرهنگی و نرم و با عنایت به تجارب جناب‌عالی و پشتکاری که در سنوات گذشته در راستای توسعه زیست‌بوم  نوآوری شرکت‌های خلاق از خود نشان دادید، به موجب این حکم شما را به سمت دبیر کارگروه سینمای سند ملی توسعه فناوری‌های فرهنگی و نرم منصوب می‌نمایم.

امید است با به‌کارگیری ظرفیت‌های ستاد و دستگاه‌های مرتبط، در تحقق اهداف سند ملی توسعه فناوری‌های فرهنگی و نرم، بیش از پیش موفق و مؤثر باشید.

دوام توفیقات شما را از پروردگار منان هم راستا با سیاست‌ها و راهبردهای دولت سیزدهم در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری مسألت می‌نمایم.

 

سند ملی توسعه فناوری‌های فرهنگی و نرم در ۹ ماده تنظیم شده است و بر اساس ماده 4 این سند اتخاذ و تقویت رویکرد اسلامی-ایرانی درتوسعه صنایع ومحصولات فرهنگی، اولویت‌دهی به بخش غیردولتی به‌ویژه بخش خصوصی در اجرا با تأکید برحفظ نقش سیاست‌گذاری و نظارتی دولت، تأکید حداکثری برمشارکت مردمی به ‌ویژه نسل جوان، اتخاذ رویکرد درون زا و برون‌نگر خوداتکایی، نگاه نوآورانه، آینده‌ نگارانه و عدم غفلت از نیازهای روز جامعه، هم‌افزایی، هم تکاملی، توجه به ظرفیت‌ها، قابلیت‌ها و توانمندی‌های فرهنگی، دانشی، فناورانه وصنعتی کشور مورد توجه قرار گرفته است

بر اساس ماده ۷ این سند، ستاد توسعه فناوری‌های نرم و صنایع خلاق معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری وظیفه سیاست‌گذاری اجرایی، برنامه ریزی، هماهنگی، نظارت، پایش شاخص ها و تسهیل اجرای سند را برعهده دارد.

در ماده 5این سند تا افق 1404، بر اتخاذ سهم 2درصدی از بازار سینمای جهان تأکید شده است.

این سند که با تایید شورای‌عالی انقلاب فرهنگی رسیده، به دنبال دستیابی به نظام نوآوری کارآمد صنایع فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و ارتقای کمی و کیفی تولید و مصرف محصولات فرهنگی بومی، در کشور است.

همچنین دستیابی به الگوی کارآمد کاربرد فناوری‌های نرم با تأکید بر حوزه‌های علوم انسانی، اسلامی و اجتماعی در راستای ارتقای سبک زندگی اسلامی ایرانی و انقلابی در جامعه، نیز به عنوان دیگر هدف کلان برای این سند در نظر گرفته شده است.

 

شایسته یادآوری است، سیدمهدی جوادی تهیه کننده سینما و مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی و همچنین مدیرعامل مرکز نوآوری و شتاب‌دهی رایمون مدیا است.