در ایام الله دهه فجر «البرز ونچر» میزبان شرکت‌های خلاق و نوآور شد؛ کرمی: کارخانه‌های نوآوری و خانه‌های خلاق و نوآوری جایی برای خلق ثروت و اشتغال هستند


در ایام الله دهه فجر «البرز ونچر» میزبان شرکت‌های خلاق و نوآور شد؛ کرمی: کارخانه‌های نوآوری و خانه‌های خلاق و نوآوری جایی برای خلق ثروت و اشتغال هستند

با حضور دبیر ستاد فناوری‌های نرم و توسعه صنایع خلاق معاونت علمی و فناوری، نخستین رویداد سرمایه‌گذاری البرز ونچر با حضور صندوق های پژوهش و فناوری، استارتاپ ها و شرکت‌های خلاق برگزار شد.

ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان

 

این رویداد توسط  صندوق پژوهش وفناوری البرز و پارک علم وفناوری البرز و حمایت ستاد فناوری‌های نرم و توسعه صنایع خلاق معاونت علمی و فناوری با تمرکز بر صنایع خلاق کسب‌وکارهای دیجیتال، فناوری آموزشی، صنایع دیداری و شنیداری، گردشگری و صنایع دستی، هنرهای تجسمی و نمایشی، چاپ و نشر، طراحی، مد و پوشاک، اسباب‌بازی و سرگرمی و پلتفرم‌های نشر و توزیع میزبان سرمایه‌گذاران علاقمند شده است.

پرویز کرمی دبیر ستاد فناوری‌های نرم و توسعه صنایع خلاق معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به تکامل و بلوغ بخش‌های گوناگون زیست بوم نوآوری و خلاق گفت: بلوغ و توانمندی  که امروز در زیست بوم نواوری کشور مشاهده می شود ماحصل  یک تلاش ده ساله در حوزه‌های علمی ،فرهنگی، زیرساختی و فناورانه است؛ کم‌تر از یک دهه پیش مفاهیم این حوزه کمترشناخته ومطرح بود. دانشگاه ها به عنوان مرکز اصلی تولید علم وپرورش نیروی انسانی و پارک های علم و فناوری نیز جزئی از زیست بوم فناوری و نوآوری مطرح بودند، اما امروز شاهد هستیم که سایر عناصر و بخش‌های افزوده شده این زنجیره شرکت های دانش بنیان شرکت های خلاق استارت اپه شتابدهنده ها صندوق نواوری و شکوفایی و صندوق‌های پژوهش و فناوری شکل گرفته و زیست بوم خلاق و نوآوری، به بلوغ رسیده است. امروز در نظام مالی صندوق های خطر پذیر وجسورانه ما بیش از ۶۰ صندوق در سراسر کشور و برخی بخش های تخصصی مانند نانو بایو سلولهای بنیادی و صنایع خلاق ما صندوق جسورانه را برای تامین مالی پروژها با سرمایه گذاری بخش خصوصی را داریم.

 

ضرورت وجود زیرساخت‌ها

مشاور معاون علمی و فناوری رییس جمهوری گفت: استان‌ها وشهرهای ما برای پیشرفت فناورانه نیازمند زیرساخت هایی تحت عنوان کارخانه های نوآوری و خانه های خلاق و نوآوری هستند تا بتوانیم همسو و هم گام با پیشرفت های نوآورانه جهانی در این مسیر حرکت کنیم.

کرمی به دیگر بخش‌های این زیست بوم اشاره کرد وگفت: بیش از ۶۰۰۰شرکت دانش بنیان، ۱۴۵۰ شرکت خلاق، ۹ کارخانه نوآوری داریم که تا پایان امسال هر استان یک کارخانه نوآوری خواهد داشت. همچنین ۷۰ خانه خلاق و نوآوری در سراسر کشور داریم که  برای کمک به نهاد سازی و ورود بخش خصوصی در حوزه فناوری های نرم وصنایع خلاق شکل گرفته ودر اجرایی سازی  سند ملی توسعه فناوری های نرم  و تحقق اهداف سند و کسب جایگاه قابل قبول در بازار واشتغال این صنایع محور اصلی ونقطه اتکا خواهند بود .

وی با بیان این‌که خانه‌های خلاق و کارخانه‌های نوآوری مبدا و بستر توسعه شرکتهای دانش‌بنیان و خلاق هستند ادامه داد: ۴ کلیدواژه شرکت‌های دانش بنیان و خلاق، کارخانه نوآوری و خانه خلاق و نوآوری بستر توسعه فناورانه کشور خواهند بود.

کرمی با اشاره به این‌که زیست بوم دانش‌بنیان و خلاق نه تنها هزینه‌بر نبوده بلکه ارزش افزوده و اشتغال ایجاد کرده است افزود : بیش از ۳۰۰هزار نیروی انسانی به مدد این زیست بوم اشتغال یافته اندو بیش از ۳۵۰ هزار میلیارد تومان گردش مالی به ارمغان آورده‌اند.

مشاور معاون علمی و فناوری رییس جمهوری با اشاره به ظرفیت‌های استان البرز در توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان و صنایع خلاق افزود: بهترین شرکت های ما در حوزه زیست فناوری در استان البرز مستقر هستند و باتوجه به ظرفیت های استان نقش صنایع خلاق نیز در این استان پررنگتر باید شود 

رییس ستاد اجرایی سازی سند ملی توسعه فناوری‌های فرهنگی و نرم گفت: رویداد البرز ونچر که با حمایت ستاد نرم ایجاد شده، منجر به ایجاد اشتغال و ارزش افزوده می‌شود و این کسب و کارها می‌توانند در قالب حمایت مادی و معنوی سرمایه گذاران وصندوقها به بازار راه پیدا کنند.

کرمی ادامه داد: معاونت علمی در راستای توسعه صادرات محصولات ایران ساخت، پایگاه های صادراتی را تحت عنوان آی‌هیت یا خانه نوآوری و صادرات ایران ساخت راه اندازی کرده است تا بستری باشد برای معرفی محصولات ایران‌ساخت به بازارهای بین المللی.

 

گستردگی صنایع خلاق و فرهنگی

دبیر ستاد فناوری‌های نرم و توسعه صنایع خلاق با اشاره به این که حوزه فناوری‌های نرم دارای گستردگی بالا بوده و محدود به صنایع دستی نیست ادامه داد: حوزه صنایع دستی و فرهنگی تنها یکی از ۲۰ شاخه صنایع خلاق است و تنها در حوزه اسباب بازی، بازاری ۱۰۰ میلیارد دلاری را در دنیا شاهد هستیم که گردش مالی ان در ایران   ۳۵۰ میلیون دلار را دارد که عمدتا از طریق قاچاق یا وارداتی است؛ اما ۱۵ میلیون دلار سهم اسباب بازی ایران ساخت هستیم که میتوان با ایجاد شرکت های دانش بنیان وخلاق این حوزه وبه کمک سرمایه گذاران بزرگ، این سهم راافزایش یابد.

کرمی با اشاره به بازار ۲۷۰۰ میلیارد دلاری گردش مالی فناوری های نرم در دنیا گفت: حوزه های بیست گانه فناوری های نرم و صنایع خلاق، در ایران میتواند درصد خوبی از درآمد جهانی را تامین می‌کنند‌.

وی با تاکید بر این که توجه و تمرکز صنایع نرم و خلاق بر نوآوری است ادامه داد: فناوری دارای عمری محدود و کوتاه است اما نوآوری هیچ محدودیتی ندارد و در حوزه صنایع خلاق، نوآوری محور است و باید خانه‌های خلاق و نوآوری، بستری برای پالایش داده ها و محتوا و تبدیل آن به اقتصاد محتوا و خلق ارزش افزوده باشند.

سخنگوی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به خلق ارزش افزوده از هنر با ایجاد شرکت‌های خلاق گفت: کارهاو محصولات هنرمند محور داریم اما صنعت خلاق و هنرمحور بر مبنای  شرکت های خلاق هنری شکل نگرفته است. برای تحقق این مهم لازم است سرمایه گذاران بخش خصوصی به نقش آفرینی در این حوزه اهتمامی جدی داشته باشند.

کرمی با بیان این که البرز ونچر به دنبال به هم رسانی و ترویج فرهنگ سرمایه گذاری در زیست‌بوم نوآوری و خلاق است ادامه داد: این رویداد، عناصری را گرد هم می آورد تا اقتصاد خلاق بر مبنای شرکت های دانش بنیان و خلاق توسعه یابد.

 

عرضه 30 طرح خلاق و داوری 7 طرح 

 

نخستین رویداد البرز ونچر با توجه به اهمیت شرکت های خلاق و فناوری‌های نرم و فرهنگی با حمایت ستاد فناوری‌های نرم و توسعه صنایع خلاق معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و صندوق پژوهش و فناوری استان البرز با حضور شرکت‌ها و ایده پردازان این حوزه برگزار  شد.

۳۰ طرح به دبیرخانه این رویداد رسید که پس از بررسی ها در نهایت ۷ طرح  امروز ارائه شد. پس از ارایه و داوری های اولیه برای هرکدام از این طرح ها یک طرح توجیهی کامل تدوین خواهد شد.

در این رویداد ایده های خلاق پالسی نو سامانه هوشمند نوبت دهی پاراکلینیکی، پلتفرم واقعیت مجازی و توسعه آن در متاورس، ای‌تحفه وب سایت فروش آنلاین سوغات و صنایع دستی در سطح کشوری، طراحی با استفاده از قابلیت واقعیت مجازی و واقعیت افزوده، فروشگاه آنلاین محصولات دانش‌بنیان، لگونیک بستر ارائه محتوای آموزشی، ارائه شد تا زمینه تعریف طرح توجیهی تفصیلی، سرمایه‌گذاری و تجاری سازی آن‌ها فراهم شود.