رییس مجلس شورای اسلامی: زیست‌بوم صنایع فرهنگی فرصت‌های کم‌نظیری در اختیار اقتصاد قرار می‌دهد


رییس مجلس شورای اسلامی: زیست‌بوم صنایع فرهنگی فرصت‌های کم‌نظیری در اختیار اقتصاد قرار می‌دهد

رییس مجلس شورای اسلامی: زیست‌بوم صنایع فرهنگی فرصت‌های کم‌نظیری در اختیار اقتصاد قرار می‌دهد

دکتر قالیباف رییس مجلس شورای اسلامی امروز از نمایشگاه فرهنگی الگونما بازدید کرد و درباره اهمیت صنایع نرم و فرهنگی و توانمندی های آن نسبت به اقتصاد نفتی سخن گفت.

 

محمدباقر قالیباف در بازدید از این نمایشگاه که به میزبانی مجتمع فرهنگی شهدای سرچشمه تهران برپا شده است، با تاکید بر اینکه در صنایع فرهنگی، خلاقیت اهمیت زیادی دارد، ابراز کرد: نخبگان و جوانان صاحب دغدغه در حوزه فرهنگ باید از ظرفیت‌های بومی استفاده کنند و با بهره مندی از خلاقیت و نوآوری، شخصیت‌های محبوب و دوست داشتنی (کاراکتر) برای کودکان کشور، پدید آورند.

 

رییس مجلس ادامه داد: در این مسیر، بخش خصوصی و عموم مردم متولیان اصلی در صنایع فرهنگی و فناوری های نرم هستند. بنابراین مجلس شورای اسلامی و دولت، شرایط مناسب برای فعالیت بخش خصوصی و تولیدکنندگان را با تمام امکانات شان باید فراهم ‌کنند تا زیست بوم صنایع فرهنگی کشور در حوزه محصولات شخصیت‌محور کودک و نوجوان به وجود آید.  

 

وی، ضعف در تولید محتوا را یکی از معضلات در عرصه صنایع فرهنگی و اقتصاد خلاق بیان کرد و گفت: به دلیل ضعف در تولید محتوا، استفاده از شخصیت‌های ملی به صورت اندک اتفاق می‌افتد و متاسفانه شخصیت‌های خارجی و غیربومی هم اثرات مخرب فرهنگی و تربیتی بالایی در نسل های جدید، به همراه دارند.

 

رییس قوه مقننه با اشاره به ظرفیت های اقتصادی در صنایع فرهنگی و فناوری های نرم، ابراز کرد: صنایع فرهنگی به لحاظ اقتصادی فرصت‌های کم‌نظیری در اختیار ما قرار می‌دهد به طوری که حتی از صنایعی مانند نفت و پتروشیمی نیز می‌تواند برای ما از اهمیت بالاتری برخودار باشد. این صنایع می‌توانند ثروت و اشتغال آفرینی بیشتری در کشور به وجود آورد.

 

قالیباف در ادامه بیان کرد: با توجه به اهمیت موضوع صنایع فرهنگی، مجلس شورای اسلامی از نظر اقتصادی و فرهنگی ورود حداکثری خواهد داشت تا بتواند بسترهای قانونی را برای ایفای نقش بهتر نهادهای مسئول در حوزه صنایع فرهنگی فراهم کند.

 

قالیباف با تاکید بر اینکه شورای عالی انقلاب فرهنگی بر تدوین اسناد بالادستی حوزه فرهنگ متمرکز شده است، اظهار کرد: مجموعه‌های خصوصی باید به صورت عملیاتی وارد میدان شوند. باید مجموعه دغدغه‌مندان حوزه فرهنگ دست‌به‌دست هم بدهند و کاری کنند تا فاصله بین عمل تا اسناد فرهنگی کاسته شود.

نمایشگاه «الگونما»، نمایشگاه تخصصی سبک زندگی و صنایع فرهنگی نسل آینده ایران است که به بررسی تخصصی فرایندها، ابعاد، وضعیت امروز ایران و جهان و چشم‌انداز مطلوب حوزه کاراکتر و شخصیت می‌پردازد. این نمایشگاه به همت مجمع نوشت‌افزار ایرانی اسلامی و شورای فرهنگ عمومی کشور  تا روز یکشنبه ۲۴ بهمن‌ماه در مجتمع فرهنگی شهدای سرچشمه واقع در میدان بهارستان از ساعت ٩ الی ۱۹ برقرار است.