مرکز نوآوری و صنایع خلاق سیستان‌وبلوچستان افتتاح می‌شود


مرکز نوآوری و صنایع خلاق سیستان‌وبلوچستان افتتاح می‌شود

مرکز نوآوری و صنایع خلاق سیستان‌وبلوچستان افتتاح می‌شود

قرار است به کمک این مرکز توسعه کارآفرینی و فناوری از طریق ایجاد شرکت‌های کوچـک و متوسط تسهیل و تجاری‌سازی نوآوری‌ها در سیستان و بلوچستان روندی صعودی بگیرد.

مرکز رشد واحدهای فناور دانشگاه ولایت و مرکز نوآوری صنایع خلاق ایرانشهر تلاش دارد تا محیطی مناسب برای استقرار و حضور حرفه‌ای «شرکت‌های خلاق»، «شرکت‌های کوچک و متوسط»، «واحدهای تحقیق و توسعه صنایع» و «موسسات پژوهشی» را در این استان تامین کند.

این مرکز مطابق با ماموریت خود، سعی در ایجاد فرصت‌های شغلی، استفاده از امکانات آزمایشگاهی، مشاوره، آموزش و رشد موسسات مستقر در مرکز رشد و فراهم کردن فرصت کارآموزی برای دانشجویان دارد.

در مرکز نوآوری صنایع خلاق به هسته‌های مستقر، خدماتی چون «اطلاع رسانی»، «مشاوره و آموزش»، «مزایای قانونی مناطق آزاد تجاری»، «خدمات فنی، تخصصی و آزمایشگاهی» و «خدمات مالی و اعتباری» ارائه می‌شود.

همچنین شرکت‌ها می‌توانند با استقرار در این مرکز از «خدمات و تجهیزات سمعی و بصری»، «اینترنت»، «شبکه داخلی»، «مشاوره حقوقی»، «برگزاری سمینار و دوره‌های آموزشی مورد نیاز برای شرکت‌های نوپا»، «مزایای قانونی مناطق آزاد تجاری مانند امکان استفاده از معافیت‌های مالیاتی تولید و عوارض، سرمایه‌گذاری خارجی و مبادلات مالی بین‌المللی»، «خدمات کارگاهی و آزمایشگاهی»، «تسهیل امکان استفاده از اعتبارات خدماتی و تحقیقاتی»، «شناسایی منابع مالی و جذب سرمایه گذاران» و «تسهیل در جذب اعتبارات مصوب طرح‌ها پروژه‌های تحقیقاتی» و غیره بهره‌مند شوند.

مرکز نوآوری صنایع خلاق در فضایی به وسعت400متر مربع در دانشگاه ولایت ایرانشهر استان سیستان و بلوچستان میزبان 7 شرکت دانش‌بنیان و خلاق و10هسته فناور است. همچنین مرکز رشد واحدهای فناور این دانشگاه نیز با 547 متر مربع زیربنا به 12شرکت دانش بنیان و خلاق و 12 هسته فناور خدمات ارائه می‌کند.

در این مراکز صنایع خلاق فعالیت‌هایی چون ساخت و تولید اپلیکیشن، فیلم‌سازی، تولید سنسور ترازو باسکول، ساخت نانو مکمل ساختار، تولید نرم افزارهای ساختمانی، عمران، ساخت سیستم هوشمند هشداردهنده کاهش مایع خنک‌کننده رادیاتور خودروها، علوم پزشکی و دارویی، صنایع دستی و سوزن دوزی، خدماتی، فناوری‌های نوین، مدیریت شهری، آموزشی، هنر و معماری و گردشگری انجام خواهد شد.