۳ خانه خلاق و نوآوری در تهران گشایش یافت


۳ خانه خلاق و نوآوری در تهران گشایش یافت

راه‌اندازی خانه های خلاق و نوآوری اقدامی برای گسترش فعالیت این شرکت‌های خلاق، صنایع فرهنگی و رونق تولید محصولات ایران‌ساخت آنها

پرویز کرمی در آیین بازگشایی ۳ خانه خلاق و نوآوری تخصصی در تهران، بیان کرد: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری متعاقب تصویب سند ملی توسعه فناوری های نرم و توسعه صنایع خلاق به شکلی جدی به حوزه فناوری های نرم، صنایع فرهنگی و خلاق ورود کرده است. در حال حاضر حدود ۷۰خانه خلاق و نوآوری در ۱۰ رشته ای که از آن به عنوان صنایع خلاق و نوآور یاد می کنیم فعال هستند.
کرمی ادامه داد: امروز در نهران ۳ خانه خلاق و نوآوری تخصصی در حوزه تولید محنوا، آموزش و یادگیری و کودک، نوجوان و خانواده  با همکاری بخش خصوصی راه اندازی شد.
مشاور معاون علمی وفناوری رئیس جمهوری افزود: خانه های خلاق و نوآوری محل تولید استارتاپ ها و شرکت های خلاقی است که ابتدا به شکل یک ایده توسط فرد یا تیم به خانه خلاق و نوآوری ورود می کند. این مجموعه ها پس از دریافت مشورت های حقوقی، مالی و توسعه محصول وبازار ، منتورینگ و استانداردسازی می شوند و از سوی معاونت علمی و فناوری تسهیلات  سیدمانی و وام های  لازم برای تجاری سازی ایده و محصول را دریافت می کنند‌.
دبیر ستاد فناوری های نرم و توسعه صنایع خلاق بیان کرد: خانه های خلاق و نوآوری کمک می کنند ایده به بلوغ برسد و مراحل ایده تا محصول، محصول تا بازار و بازار تا صادرات را طی کند. امروز ۳ خانه ای که افتتاح شد به صورت تخصصی جزو بهترین ها در این پتلفرم هستتد و حدود ۲۵ استارتاپ حوزه تولید محتوا را در دل خود جای داده اند. خانه خلاق راه ابریشم نیز ۱۰ استارتاپ حوزه آموزش و خانه خلاق و نوآوری کودک، نوجوان و خانواده دانادل نیز ۱۵ استارتاپ دارند‌.
 
مشاور معاون علمی و فناوری رییس جمهوری با اشاره به اینکه خانه های خلاق و نوآوری پلت فرم هایی برای شکل گیری شرکت های دانش بنیان و خلاق هستند، گفت: شرکت های خلاق در کنار شرکت های دانش بنیان امکان به کارگیری ۵۰ درصد دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاهی کشور در حوزه های علوم انسانی و فرهنگ و هنر را در خود دارند که باید برای جذب و اشتغالزایی آنها برنامه ریزی و تسهیل گری کرد.
کرمی افزود: صنایع خلاق جزو صنایع دوستدار محیط زیست و زودبازده هستند که با مقدار کمی سرمایه امکان ایجاد  و اشتغالزایی دارند. در دنیا حدود ۲۷۰۰ میلیارد دلار گردش مالی آنها است. در کشور ما با وجود نیروی انسانی خلاق و خارق العاده، پراکندگی و مزیت های  جغرافیایی و اقلیم مناسب، فضای خوبی برای توسعه این زیست بوم فراهم است.
رییس اجرایی سازی سند ملی فناوری های نرم و توسعه صنایع خلاق همچنین بیان کرد: سند ملی صنایع خلاق  و ابلاغ آن، کمک خوبی برای شکل دهی این زیست بوم است و ما باید برای اجرایی سازی آن اقداماتی را آغاز کرده ایم چرا که توسعه صنایع خلاق است که منجر به اقتصاد خلاق می شود. در کنار این سند با کمک نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی قانون جهش تولید در دستور کار است که تصویب آن امکان حمایت بهتر از شرکت های خلاق را ایجاد می کند تا این شرکت ها ثروت افزایی و اشتغالزایی کنند.