خانه‌های خلاق و نوآوری دستیاران ستاد فناوری‌های فرهنگی و نرم


خانه‌های خلاق و نوآوری دستیاران ستاد فناوری‌های فرهنگی و نرم

مسعود حسنلو، دبیر ستاد فناوری‌های فرهنگی و نرم معاونت علمی فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری در نشست مشترک با پرویز کرمی، مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره کارخانه نوآوری و صنایع خلاق، آمپر از اهمیت توجه به نقش راهبردی خانه‌های خلاق‌ و نوآوری و صنایع خلاق به خصوص برای شرکت‌های دانش‌بنیان گفت. صنایع خلاق و فناوری‌های نرم با قابلیت تولید هزار میلیارد دلار ارزش اقتصادی و ایجاد حدود سی میلیون شغل در دنیا، روز به روز بیشتر مورد توجه کشورهای در حال توسعه مانند ایران قرار می‌گیرد.


حسنلو ضمن بازدید از زیرساخت‌ها و توانمندی‌های کارخانه نوآوری آمپر، بر اجرایی سازی سند ملی فناوری نرم پیشران توسعه صنایع خلاق در جهت تقویت اقتصاد خلاق و نیز حمایت از شرکت‌های خلاق  تأکید کرد.
در این نشست پرویز کرمی مدیرعامل کارخانه نوآوری آمپر با توجه به شکل‌گیری بیش از ۱۰۰ خانه خلاق و نوآوری در کشور، علاوه بر تأکید بر نقش شرکت‌های دانش بنیان و خلاق، اهمیت استفاده از این خانه‌ها به عنوان منتور و دستیاری ستاد فناوری‌های نرم و شکل‌دهی به اقتصاد خلاق تاکید داشت. همچنین کرمی در این نشست بر توانایی شرکت های خلاق و دانش‌بنیان حوزه‌های صادراتی اشاره داشت و افزود بسترسازی و رفع موانع صادراتی معاونت می‌تواند بازار بزرگی را در این زمینه در فراسوی مرزها داشته باشد.

 


حسنلو همچنین بر اجرای جایزه ملی نوآوری‌های اجتماعی، نشست مشترک ادواری خانه‌های خلاق و نوآوری حمایت از شرکت‌های خلاق و خانه‌های خلاق و نوآوری در کنار اجرایی سازی سند فناوری‌های نرم تأکید نمود
در ادامه، حسنلو ضمن بازدید از بخش‌های مختلف کارخانه نوآوری و صنایع خلاق آمپر، از نزدیک در جریان شتاب‌دهی بیش از چهل استارتاپ حاضر در این کارخانه و در حوزه‌های مختلف قرار گرفت. این استارتاپ‌ها در حوزه‌های هوشمند سازی و سبک‌سازی خودرو، حمل‌ونقل هوشمند، سلامت، تندرستی و مواد پیشرفته، ای تی و اینترنت اشیا و فناوری‌های نرم تقسیم‌بندی می‌شد.

 


شایسته یادآوری است که کارخانه نوآوری و صنایع خلاق آمپر در فضایی به وسعت 10 هزار متر و در دو سوله مجزا، هر سوله دو هزار مترمربع و در سه حوزه حمل‌ونقل، سلامت و سالمندی، آی تی، اینترنت اشیا و هوش مصنوعی و بیمه با داشتن دفاتر و فضای کار اشتراکی و فب لب تخصصی به‌عنوان بازوی نوآوری هلدینگ رایزکو در حال فعالیت است.