ورود کارخانه نوآوری آمپر در ساخت کیت‌های تشخیصی و کمک به درمان سرطان سینه


ورود کارخانه نوآوری آمپر در ساخت کیت‌های تشخیصی و کمک به درمان سرطان سینه

پرویز کرمی مدیرعامل کارخانه نوآوری آمپر در حاشیه امضا قرارداد پروژه تحقیقاتی ساخت و تولید کیت‌های مولکولی تشخیص سرطان پستان در کارخانه نوآوری آمپر با اعلام اینکه سرطان پستان به عنوان دومین سرطان شایع جهان و اولین در ایران در بین زنان هزینه های زیادی بر نظام سلامت کشورها تحمیل می‌کند گفت:
نرخ شیوع سرطان پستان در کشور‌های در حال توسعه پایین‌تر از کشورهای توسعه یافته است اما میزان مرگ و میر آن‌ها بالاتر است.
وی افزود؛ بر طبق آمارهای ارائه شده در ایران از هر ۱۰۰ هزار زن ۲۸.۱ نفر (طبق آمار GLOBOCAN) و ۳۳.۲۱ نفر (طبق آمار Iran International Database) احتمال ابتلا به سرطان سینه را دارند که به دلیل نداشتن برنامه غربالگری مناسب و تشخیص به موقع و درمان هدفمند نسبت به جوامع در حال توسعه، میزان مرگ و میر ناشی از سرطان بالاتر است.

کرمی گفت: در سال‌های اخیر خوشبختانه با روش های درمان هدفمند و روش درمان مولکولی شاهد کاهش چشمگیر در این بیماری هستیم
هرچند با تغییر ساختار جمعیتی به سمت سالمندی در سال‌های آینده این روند می‌تواند روبه رشد هم باشد
کرمی افزود: در حال حاضر برای جلوگیری از پیشرفت بیماری در اکثر بیماران مبتلا به سرطان سینه بانوان بعد از جراحی، از شیمی‌درمانی استفاده می‌شود. در حالی که امروزه مطالعات گسترده نشان داده‌اند که تعداد زیادی از مبتلایان به سرطان سینه، به‌ویژه بیمارانی که در مراحل پایین بیماری هستند از شیمی‌درمانی بعد از جراحی سودی نمی‌برند. این بیماران با یک درمان کم تهاجمی‌تر و داروهای کم‌خطر‌تر می‌توانند به زندگی ادامه داده و روند درمان را طی کنند.
یکی از مهم‌ترین فاکتور‌های مطرح در پیش آگاهی سرطان سینه، جهش های ژنی است. توسعه و رشد تومور‌های سرطانی در برخی از افراد وابسته به تکثیر ژن های مختلف می‌باشد.
مدیرعامل کارخانه نوآوری آمپر گفت استارتاپ "برستومد "یکی از استارتاپ‌های زیر مجموعه شتاب‌دهنده آمپر لایف است که در قالب یک تیم متخصص با سرپرستی دکتر سید جوادمولی سرمایه گذاری آمپر ونیز همکاری مشترک شتاب‌دهنده تک‌آزما، موفق به تجاری سازی "کیت تشخیص مولوکولی سرطان پستان " شده است.

کرمی گفت: تا ۸۰ درصد بیمارانی که با سرطان سینه مواجه هستند، نیاز به درمان‌های تهاجمی مانند شیمی درمانی را ندارند. با کمک این کیت مولکولی تشخیصی که برای اولین بار در کشور تولید می‌شود می‌تواند در مسیر درست و هدفمند درمان را مشخص نماید.
کرمی افزود متأسفانه در کشور ما به علت گران بودن، در دسترس نبودن و کمبود کیت‌های مولکولی تشخیصی همچنین کافی نبودن اطلاعات پزشک، اکثر بیماران مبتلا به سرطان سینه تحت پروسه پر ریسک و پر عوارض شیمی‌درمانی قرار می‌گیرند.


پروژه کیت تشخیص مولکولی گام اول همکاری "آمپر "و "تک ازما" در مسیر کلینیکال تشخیص و کمک به درمان هدفمند سرطان سینه بانوان است و گام های بعدی آن‌ها قدم برداشتن در حوزه کیت های تشخیصی پیشرفته، پلتفرم‌های‌سازمان‌یافته و درمان‌های هدفمند است.
کرمی افزود؛ هلدینگ رایزکو در راستای مسئولیت اجتماعی خویش سرمایه گذاری در حوزه کمک به درمان سرطان سینه بانوان را برای ترویج زندگی سالم در زنان از سال های قبل و در کنار اقدامات خیریه ای متعدد خود آغاز کرده و کارهای شایسته ای هم انجام دارد لکن در این پروژه ملی هم نقش حامی اصلی را ایفا می‌نماید.