افتتاح خانه خلاق و نوآوری تبریز و مرند؛ ستاری: فرهنگ خلاقیت و نوآوری را حمایت بخش‌های استانی توسعه می‌دهد


افتتاح خانه خلاق و نوآوری تبریز و مرند؛ ستاری: فرهنگ خلاقیت و نوآوری را حمایت بخش‌های استانی توسعه می‌دهد

افتتاح خانه خلاق و نوآوری تبریز و مرند؛ ستاری: فرهنگ خلاقیت و نوآوری را حمایت بخش‌های استانی توسعه می‌دهد

با حضور معاون علمی وفناوری خانه خلاق و نوآوری تبریز و مرند افتتاح شد تا مسیر برای توانمندسازی کسب‌وکارهای فناورهای نرم در این استان هموارتر شود.

سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در حاشیه این مراسم با بیان اینکه خوشبخانه تمامی بخش های دست اندرکار در استان آذربایجان شرقی در تلاش هستند تا در همکاری با یکدیگر در ماه های اخیر تعداد خانه های خلاق و نوآوری در کشور رشدی قابل توجه داشته و به تعداد ۸۰ خانه در سراسر کشور برسد، گفت: یکی از پیش‌نیازها و بسترهای رشد و رونق اقتصاد دانش بنیان و خلاق در کشور، تحول فرهنگی است که این امر، با همکاری، همراهی و هم‌دلی تمامی بخش‌های فعال و نقش‌آفرین در استان اتفاق می‌افتد.

تحول فرهنگی برای رونق زیست‌بوم فناوری و نوآوری

 معاون علمی و فناوری رییس جمهوری، مهم‌ترین لازمه برای تسهیل فعالیت شرکت‌های دانش بنیان و خلاق را ایجاد بستر و زیست‌بوم مساعد فعالیت‌هایشان دانست و بیان کرد: در تلاش هستیم تا با ایجاد بستری مساعد برای فعالان زیست بوم فناوری، زمینه برای تبدیل استان آذربایجان شرقی به یکی از قطب‌های توسعه اقتصاد دانش‌‌بنیان و خلاق کشور فراهم شود.

وی با اشاره به این که با رونق کارخانه نوآوری و خانه‌های خلاق و نوآوری، شاهد رشد و رونق کسب و کارهای این حوزه خواهیم بود ادامه داد: در حال حاضر ۲۳۰ شرکت دانش بنیان در آذربایجان شرقی فعالیت دارند این در حالی است که این استان از ظرفیتی بیش از ۵ برابر این میزان برخوردار است.

رییس بنیاد ملی نخبگان، با بیان این‌که شرکت‌هایی در این استان فعال هستند که به بالاترین مراحل رشد و توسعه رسیده‌اند،‌ ادامه داد: این شرکت‌ها با تلاشی که معاونت علمی و فناوری رییس جمهوری در قالب قانون جهش تولید دانش بنیان انجام داده در صدد ایجاد فضای مساعد برای رشد و رونق این زیست بوم هستند.

وی با بیان این که وجود صنایع و شرکت های بزرگ، یکی از مزایای استان آذربایجان شرقی است، ادامه داد: در قالب قانون جهش تولید دانش بنیان، مشوق‌ها و تسهیلات متنوع و متعددی برای ترغیب و تشویق شرکت‌های بزرگ و صنعتی به حمایت و پیوند با زیست بوم دانش بنیان و خلاق در نطر گرفته شده است که اعتبارهای مالیاتی تحقیق و توسعه، اعتبارهای سرمایه گذاری در صندوق‌های سرمایه گذاری خطر پذیر و سرمایه گذاری شرکت های دانش بنیان از جمله این تسهیلات به شمار می‌رود و آیین نامه‌های مرتبط آن تصویب شده و یا در حال تصویب است.

گشایش خانه خلاق و نوآوری تبریز وامضا تفاهمنامه ایجاد کارخانه نواوری

   ۲۵ شرکت خلاق در این خانه خلاق و نوآوری مستقر هستند که زمینه را برای تبدیل ایده‌های بومی در حوزه علوم انسانی و صنایع خلاق و فرهنگی به کسب‌وکارهای اشتغال‌آفرین و خلق‌کننده ارزش افزوده فراهم کرده‌اند. این خانه خلاق و نوآوری در فضایی به مساحت 2 هزار متر مربع با حمایت ستاد فناوری‌های نرم و توسعه صنایع خلاق و اهتمام پارک و صندوق پژوهش و فناوری آذربایجان شرقی به بستری برای تبدیل ایده های خلاق به کسب و کارها و شرکت‌های خلاق تبدیل شده است.

در این مراسم که با حضور معاون علمی و فناوری رییس جمهوری و استاندار آذربایجان شرقی و نمایندگان و شهردار تبریز صورت گرفت، خانه خلاق و نوآوری تبریز گشایش یافت تا نخستین خانه خلاق و نوآوری این استان زمینه را برای تبدیل ایده های خلاق در حوزه علوم انسانی و صنایع فرهنگی فراهم کند و جمع خانه‌های خلاق و نوآوری کشور از ۸۰ عدد فراتر برود.

این مجموعه با مشارکت ستاد فناوری‌های نرم و توسعه صنایع خلق معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از ایده‌های و طرح‌های فناورانه مرتبط با صنایع نرم و خلاق حمایت خواهد شد.

 جذب و حمایت از ایده‌های خلاق درزمینه‌های اصلاح و بهبود روش‌های ساخت و تولید، تأمین قطعات یا مواد اولیه، بسته‌بندی، بازاریابی، تبلیغات، فروش، نشر و عرضه، صادرات و بهره‌برداری صنایع نرم از اصلی‌ترین اهداف ایجاد این مرکز به شمار می‌رود.

حمایت از توسعه محصولات حوزه صنایع خلاق و فرهنگی با رویکرد صادراتی و توسعه بازار صادراتی، ایجاد شبکه‌ها و سامانه‌های منتورینگ، مشاوره، آموزش، ساخت و تولید و آزمون در جهت کاهش هزینه‌ها، افزایش کیفیت، دسترسی، بهره‌وری و رقابت‌پذیری و آموزش و ارتقاء هدفمند و متمرکز دانش، مهارت و تجربه نیروی انسانی فعال صنایع خلاق را از دیگر اهداف موردتوجه در خانه خلاق و نوآوری تبریز خواهد بود.

در خانه خلاق و نوآوری تبریز ضمن ارائه مشاوره‌های تخصصی به‌منظور تسریع فرآیندها و جلوگیری از تکرار خطاها و عوامل شکست طرح‌ها در راه عملیاتی شدن در کل زنجیره ایده تا بازار، بسترهای لازم برای تسهیل و تسریع در امکان‌سنجی، تحلیل، ایجاد و توسعه، دسترسی، تبلیغات، ارائه، برگزاری انواع رویداد، جشنواره و نمایشگاه و جلسات هم‌فکری و تخصصی عرضه و نشر در بازارهای هدف ایجاد خواهد شد.

افتتاح دو مرکز رشد واحدهای فناور در قالب ویدئو کنفرانس

در این مراسم همچنین مرکز نوآوری و رشد واحدهای فناور سراب و مرند توسط معاون علمی و فناوری رییس جمهوری و در قالب ویدئو کنفرانس آغاز به کار کردند.

در مرکز نوآوری و رشد واحدهای فناور مرند با حمایت مرکز توسعه فناوری‌های راهبردی معاونت علمی و فناوری و پارک علم و فناوری استان آذربایجان شرقی، در زیرساختی به مساحت یک هزار متر مربع، زمینه برای تبدیل ایده‌های نوآورانه به محصول و تجاری سازی آن‌ها فراهم شده است.

همچنین مرکز نوآوری و رشد واحدهای فناور سراب با  حمایت مرکز توسعه فناوری‌های راهبردی معاونت علمی و فناوری و پارک علم و فناوری استان آذربایجان شرقی، در مساحت ۳۴۰۰ متر مربع بستری برای شتابدهی تیم های دانشگاهی و نوآور فراهم شده است و در حال حاضر، ۸ تیم در مراحل مختلف شتابدهی و رشد قرار دارند.

بازدید از مرکز نوآوری و رشد دانشگاه آزاد اسلامی تبریز

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری همچنین به مرکز نوآوری و رشد دانشگاه آزاد اسلامی تبریز رفت و ضمن بازدید از محصولات دانش بنیان و خلاق این مرکز با فعالان فناور مستقر در آن گفت و گو کرد. در این نمایشگاه 7 محصول تجاری سازی شده با حمایت معاونت علمی و فناوری و 10 محصول شرکت های مستقر در مرکز رشد معرفی و بازدید شد .این محصولات در حوزه‌های قطعه سازی، تصفیه هوا، تجهیزات بیمارستانی و تجهیزات شیمیایی و دارویی با حمایت پارک علم و فناوری استان آذربایجان شرقی ارائه شد.

معرفی توانمندی‌های فناورانه پارک علم و فناوری استان

در بخش دیگری از این مراسم شتاب دهنده های مستقر در پارک علم و فناوری استان، دستاوردها و توانمندی هایشان را به معاون علمی و فناوری رییس جمهوری معرفی کردند. «شتاب دهنده ستاک‌آپ» که در حوزه اقتصاد دیجیتال فعالیت دارد توانسته زمینه را برای شتاب دهی بیش از 28 استارتاپ یا شرکت خلاق فعال در این حوزه فراهم کند. به طوریکه اکنون 11 تیم خلاق در مرحله شتاب دهی قرار دارند.

این شتاب دهنده امکاناتی همچون فضای کار اشتراکی، راهبری، خدمات مشاوره و تجاری سازی کسب و کار  را به تیم های مستقر ارائه کرده و در زمینه شتاب دهی شرکت های دانش‌نیان فعال است.

«شتاب دهنده پویا» نیز با ایجاد زمینه برای فعالیت 32 هسته یا شرکت خلاق راه برای رشد و رونق ایده های نوآورانه در حوزه صنایع خلاق فراهم کرده است. در 3 سال گذشته تیم های مختلفی در فرآیند شتاب دهی قرار گرفتند که سامانه جامع دانشگاهی و طرح بافت فرش دستباف با دستگاه ایران ساخت از مهم ترین این طرح ها به شمار می رود.

«شتاب دهنده آل‌ور» نیز در حوزه سرمایه گذاری شرکت های دانش بنیان و خلاق فعالیت دارد که با توجه به اولویت امسال، محوریت حمایتی خود را بر روی ایده های نوآورانه و خلاق حوزه کشاورزی متمرکز کرده است.

«شتاب دهنده تحلیل‌گران» نیز دستاورهای خود را به ستاری و استاندار آذربایجان شرقی معرفی کرد. این شتاب دهنده در زمینه فناوری اطلاعات و ارتباطات، هوش مصنوعی، یادگیری ماشین، اینترنت اشیا، شهر هوشمند، فین تک، ادتک و نیز حوزه های گوناگون صنایع خلاق از جمله واقعیت افزوده، مجازی و ترکیبی گیم و انیمیشن، محتوای دیجیتال، فرهنگ و هنر، رسانه و تبلیغات فعالیت دارد.

توانمندی در تولید تجهیزات خانگی بهره‌مند از فناوری‌های هوشمند

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری،  از واحدهای SMD تحقیق و توسعه ، DIP  و خط تولید ترانس شرکت دانش بنیان صنایع صبح پارلار آسیا بازدید کرد.

شرکت دانش بنیان صنایع صبح پارلار آسیا به عنوان بزرگ‌ترین طراح و تولید سیستم های هوشمند لوازم خانگی و همچنین صنایع خودرویی کشور، زمینه را برای توسعه فناوری‌های هوشمند از جمله اینترنت اشیا در تجهیزات خانگی، خودرویی و صنعتی فراهم کرده است.

این شرکت دانش بنیان، علاوه بر ایجاد اشتغال برای بیش از 550 نیری انسانی که عمدتاً تحصیل کردگان دانشگاه ها هستند، 80 نفر را در واحد تحقیق و توسعه مشغول به کار کرده است. 6 اختراع ثبت شده در این شرکت دانش بنیان ایجاد مقدمات پروژه تولید و طراحی موبایل هوشمند با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، از دیگر فعالیت‌های این شرکت دانش‌بنیان به شمار می‌رود.

50 نوع محصول شامل انواع بردهای الکترونیکی ایران‌ساخت در شرکت دانش‌بنیان صنایع صبح پارلار تولید شده است که از لحاظ قیمت با برترین محصولات آسیایی و اروپایی رقابت می کند. این محصولات همچنین راه خود را به کشورهای همسایه از جمله ترکیه گشوده است.

این شرکت همچنین در تولید محصولات دانش بنیان حوزه اینترنت اشیا نیز توانمندی دارد. محصولات هوشمندی که در انواع محصولات لوازم خانگی نصب می شود و هوشمندی را به این محصولات افزون می کند.

رونمایی از خط تولید جلبک اسپیرولینا

ستاری، در ادامه بازدیدهای خود از سامانه کشت جلبک اسپیرولینا به روش بیوفنس که توسط شرکت دانش بنیان زیست اندیشان بهفر آذربایجان طراحی و راه اندازی شده است رونمایی و بازدید کرد.

جلبک اسپیرولینا، یک سیانوباکتر سبزآبی است که از غنای غذایی بسیار بالایی برخوردار بوده و از این محصول، تحت عنوان غذای آینده یاد می‌شود چراکه بخش قابل توجهی از مواد مغذی و عناصر ضروری را در خود گنجانده است.

مصرف این جلبک از صنایع پتروشیمی تا حوزه غذایی گسترده شده و به دلیل اهمیت بالای آن و راهبردی بودن این محصول،  هزینه‌ بسیار بالایی برای واردات آن صرف می‌شد که با تولید و راه اندازی این خط تولید، ضمن صرفه جویی قابل توجه ارزی، زمینه برای صادرات و خلق ارزش افزوده از فرآورده‌های تبدیلی فراهم خواهد شد.

افزودن این ماده به انواع داروها، مکمل های غذایی فرآورده‌های لبنی، غلات و نوشیدنی، شیرینی جات و سایر خوراکی‌ها، آن‌ها را به ماده‌ای فراسودمند تبدیل می‌کند. دامنه کاربرد این محصولات در حال گسترش است و حتی در تولید برق، تصفیه هوا، تولید پلاستیک های تجدید پذیر گسترده است.

محیط کشت این جلبک توسط این شرکت دانش بنیان اختراع شده است که قیمت آن نسبت به نمونه های خارجی کمتر بوده ضمن آن‌که با کاهش زمان کشت به کم‌تر از 15 روز ارزش افزوده حاصل از این محصول را افزایش خواهد داد.

رونمایی از دستگاه تصفیه هوای بیولوژیک

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری، از دستگاه تصفیه هوای بیولوژیک ایران‌ساخت رونمایی کرد. این دستگاه ایران‌ساخت، به اندازه 150 درخت اکسیژن تولید می کند و تحت عنوان درخت جلبکی شناخته می شود. این محصول ایران‌ساخت از قابلیت پالایش، تصفیه و حذف انواع آلاینده‌ها از جمله گازهای فرار، فلزات سنگین سموم، ریزگردها و سایر آلاینده های زیست محیطی تا اندازه مؤثری برخوردار است.

حجم هوای ورودی این محصول 37هزار متر مکعب در سال بوده که معادل انتشار اکسیژن توسط 150 اصله درخت جوان بوده و میزان 660 کیلوگرم گاز کربن دی اکسید در سال را تثبیت می‌کند.

دو پروژه تصفیه پساب های صنعتی و تولید آلی غنی شده با اسپیرولینا دو پروژه دانش بنیان در حال توسعه توسط این شرکت دانش بنیان است. غنی کننده محصولات لبنی است در حال حاضر در برخی از محصولات پروتئینی از نیترات استفاده می شود که سرطان زا است، اما این محصول سالم می تواند جایگزین آنها شود.

در شرکت دانش بنیان زیست اندیشان بهفر آذربایجان به طور مستقیم 7 نفر فعال هستند و برای بیش از صدها نفر به صورت غیر مستقیم اشتغال ایجاد شده است. این شرکت دانش بنیان برای نخستین بار در کشور مجوز سازمان غذا و دارو را اخذ کرده است تا شرکت های مواد غذایی از این محصولات استفاده کنند.

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری در این سفر یک روزه، ضمن حضور در جمع نخبگان و فعالان شرکت‌های دانش بنیان و خلاق، خط تولید کاغذهای پایه شرکت دانش‌بنیان شیمی پژوهش صنعت، مرکز رشد جامع دانشگاه صنعتی سهند تبریز شرکت می‌کند.

تجلیل از برگزیدگان نخستین هسته مسأله محور دانش بنیان کشور یا طرح شهید احمدی روشن از دیگر برنامه‌های معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در این سفر یک روزه خواهد بود.