دهقانی در بازدید از خانه خلاق و نوآوری ستاپ خبر داد: حمایت پنج هزار میلیارد ریالی معاونت علمی از توسعه صنایع خلاق


دهقانی در بازدید از خانه خلاق و نوآوری ستاپ خبر داد: حمایت پنج هزار میلیارد ریالی معاونت علمی از توسعه صنایع خلاق

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس‌جمهوری در بازدید و رونمایی محصولات خانه خلاق و نوآوری «ستاپ» از حمایت پنج هزار میلیارد ریالی برای توسعه صنایع خلاق و فناوری‌های نرم و فرهنگی بر بستر صندوق صنایع خلاق خبر داد.
صبح امروز خانه خلاق و نوآوری «ستاپ» میزبان روح الله دهقانی، معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس‌جمهوری بود تا از دو محصول خلاق شرکت‌های مستقر در حوزه خدمات آموزش و تربیت رونمایی و با دستاوردهای شش شرکت خلاق مستقر آشنا شود.


در خلال این بازدید، از محصول «زی‌بازی» که توسط شرکت خلاق نوآوران بازی سلامت، طراحی و تجاری سازی شده است، رونمایی شد. سامانه جامع تمرین کلاسی بازی‌محور برای تمامی دانش آموزان با توجه به رویکردهای شناختی است و ضمن کمک به فعالیت بدنی، به ارتقای مهارت‌های شناختی و عملکرد مستمر، می‌تواند آزمون های دوره‌ای را نیز برگزار کند.  محصول دوناپ نیز یکی دیگر از محصولاتی بود که قرار است در قالب پلتفرم رایمن و پنجره واحد ارائه خدمات آموزشی و تربیتی تمام نیازهای حوزه آموزش و پرورش را به طور گسترده ارائه دهد.


دهقانی، در رونمایی از دو محصول خلاق شرکت های مستقر در خانه خلاق و نوآوری ستاپ با اشاره به انگیزه و تلاش ارزنده فعالان حوزه خلاق و نوآوری گفت: چنین مجموعه هایی اگرچه خیلی بزرگ نیستند اما دیدن تلاش‌ها و انگیزه‌های سرشار آنان امیدبخش است. نهاد دولتی یا عمومی این هوشمندی را یافته است که متوجه شود فرزند زمان بودن به چه معناست و این که جریان نوآوری را در دل خود رسوخ می‌دهد امیدبخش است.
وی با بیان این‌که خانه خلاق و نوآوری ستاپ، رسیدن به پانصد تیم تحت حمایت، طی پنج سال آینده را هدف‌گذاری کرده که چشم انداز خوبی است، افزود: خانه‌های خلاق و نوآوری، بر اساس میزان رشد و عملکردشان مورد حمایت قرار می‌گیرند و برون‌دادهای این خانه‌ها ارزیابی می‌شود. ستاد توسعه فناوری‌های نرم و صنایع خلاق در معاونت علمی، زمینه را برای رشد و بالندگی شرکت‌های خلاق و شتاب‌دهی کسب و کارهای این حوزه به کمک خانه‌های خلاق و نوآوری فراهم می‌کند. رسیدن به عدد پانصد گروه خلاق در پنج سال توسط این خانه خلاق و نوآوری ممکن است به صورت تصاعدی صورت بگیرد. در گام نخست حمایت 20 میلیارد ریال برای افزوده شدن ۱۰ تیم تخصیص خواهد یافت و نیمی از این مبلغ نیز به عنوان حمایت پژوهانه به این مجموعه تخصیص خواهد یافت.


رییس‌بنیاد ملی نخبگان، شرکت‌های خلاق و خانه‌های خلاق و نوآوری را الگوی موفقی از مردمی سازی اقتصاد دانش‌بنیان و مولدسازی سرمایه‌ها و زیرساخت‌ها دانست و ادامه داد: نهادهایی که می‌خواهند حمایتگری کنند الگوهای موفق و ارزشمندی در دست دارند. بهره‌مندی از زیرساخت‌ها و امکانات برای کسب و کارهای نوآور از جمله کسب و کارهای خلاق یا دانش‌بنیان همان مولدسازی دارایی ها و امکانات و تسهیلات است.
دهقانی با بیان این‌که خلاقیت پررنگ‌تر از فناوری، زمینه‌ساز شکل‌گیری شرکت‌های خلاق است، ادامه داد: آن‌چه که امروز به آن احتیاج داریم، نوآوری است و تمام تلاش ها در مسیر تحقق نوآوری صورت می‌گیرد. نوآوری، دو بال خلاقیت و فناوری دارد که اگر شکل گیری نوآوری، به فناوری وابسته باشد، شرکت، محصول  یا خدمت دانش‌بنیان شکل می‌گیرد که دستاوردهای این نوآوری، عمدتاً محدود به جامعه خاصی از جمله نخبگان است. اما در مقابل نوآوری‌هایی داریم که متکی به بال خلاقیت هستند؛ این نوع نوآوری ها عمومی‌تر و مردمی‌تر بوده و قشر گسترده‌تری از جامعه را درگیر می‌کنند بنابراین، حوزه صنایع خلاق به توسعه نوآوری‌های اجتماعی کمک می‍کند و به مردم این موضوع را می‌رساند که نوآوری صرفاً مربوط به دانشگاه و پژوهشگاه و نخبگان نیست بنابراین صنایع خلاق، زمینه‌ساز نقش آفرین کردن مردم در عرصه و نوآوری و اقتصاد دانش‌بنیان به شمار می‌روند.


توسعه نوآوری‌های آموزشی و تربیتی در خانه خلاق و نوآوری ستاپ
گفتنی است خانه‌های خلاق و نوآوری زمینه را برای شکل‌گیری شتاب‌دهی و تجاری سازی ایده‌های نوآورانه در حوزه صنایع نرم و فرهنگی از جمله نوشت افزار، بازی و سرگرمی، نوآوری‌های اجتماعی و سایر حوزه ها فراهم می‌کنند.
در حال حاضر و با حمایت معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری بالغ بر ۱۸۰۰ شرکت خلاق ثبت شده اند که ذیل ۱۰4 خانه خلاق و نوآوری در کشور ساماندهی می‌شوند و به توسعه صنایع خلاق در کنار فناوری‌های پیشرفته که توسط دانش‌بنیان‌ها تجاری سازی می‌شوند، کمک می‌کنند.


ستاپ یک خانه خلاق و نوآوری اختصاصی فعال در حوزه آموزش و تربیت است و به رفع نیازهای خلاق نظام آموزش و یادگیری کشور کمک می‌کند.
در خلال رویدادهای ستاپ، حدود ۱۵۰ تیم حمایت و هدایت شده اند و در حال حاضر شش تیم در خانه خلاق و نوآوری ستاپ استقرار دارند.
این شرکت‌ها در حوزه گیمیفیکیشن، سرگرمی، سواد مالی برای کودکان و آموزش هوشمند محصولات و خدماتشان را ارائه می دهند.


در این خانه خلاق و نوآوری یک استودیوی ضبط ویدئویی هم در نظر گرفته شده است تا شرکت های خلاق مستقر و فعال ور حوزه آموزش و تربیت، به تولید محتوا بپردازند.
حمایت هایی در حوزه سرمایه گذاری هم سرمایه گذاری و راهبری تیم ها از حمایت های خانه های خلاق و نوآوری است همچنین تخصیص فضای کار اشتراکی، منتورینگ و مشاوره از دیگر خدماتی است که به این کسب و کارها ارائه می‌شود.
تیم های هدف این خانه خلاق و نوآوری معلمین، مدرسان و نخبگانی هستند که ایده هایشان را در حوزه آموزش ارائه می‌کنند.


سالانه یک رویداد تحت عنوان رویداد خلاق ستاپ برگزار می‌شود که مسائل و اولویت‌های بدنه آموزش و پرورش را به تیم های داوطلب اعلام می‌کنند.
در قالب این فراخوان، تیم ها ایده‌هایشان را ارائه می‌کنند و تیم‌های منتخب پس از طی فرآیند ارزیابی و داوری، از حمایت شتاب‌دهی و منتورینگ بهره مند خواهند شد.
در استودیوی تولید محتوای ستاپ، بالغ بر هزار ساعت تولید محتوا صورت گرفته و دو پروژه ملی محتوایی در این استودیو به تولید رسیده است.