ایده‌های خلاق اجتماعی به توسعه حوزه سلامت کمک می‌کند؛ کاهش نابرابری‌ها با توسعه خدمات نوآورانه الکترونیکی


ایده‌های خلاق اجتماعی به توسعه حوزه سلامت کمک می‌کند؛ کاهش نابرابری‌ها با توسعه خدمات نوآورانه الکترونیکی

فراخوان شناسایی طرح‌ها و ایده‌های فناورانه و نوآورانه اجتماعی در حوزه سلامت منتشر شد تا صاحبان ایده و فعالان این حوزه، در توسعه عرصه سلامت نقش آفرینی کنند.

کارگروه نوآوری‌های اجتماعی ستاد فناوری‌های نرم و توسعه صنایع خلاق معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با انتشار این فراخوان به دنبال «ارتقای زیست بوم فناوری و نوآوری در حوزه اجتماعی با نگاه ویژه به مناطق کمتربرخوردار، اقشار آسیب‌پذیر، توانخواهان و سالمندان، است» تا از ایده های خلاق در این زمینه حمایت های مادی و معنوی کند.

«کاهش نابرابری در حوزه سلامت از طریق توسعه خدمات نوآورانه الکترونیک برای تسهیل دسترسی آحاد جامعه به خدمات بهداشتی و درمانی»، «ارتقای سطح سلامت جسمانی جامعه؛ توسعه و تسهیلگری طرح های نوآورانه و خلاق ورزش همگانی»، «توسعه تجهیزات و ابزارهای نوآورانه و فناورانه حوزه سلامت» و «بهبود و ارتقای خدمات و ابزارهای حوزه سلامت؛ ارتقای کمی و کیفی پلت فرم‌ها، سامانه ها و اپلیکیشن‌های «آزمایشگاهی»، «پزشکی و روانپزشکی»، «مشاوره روانشناسی» و «پایش سلامت و خودمراقبتی» به منظو رپایش و کنترل سلامت افراد» از جمله اهداف این فزراخوان منترش شده است.

همچنین از دیگر اهداف مدنظر در این فراخوان می توان به «بهبود کمی و کیفی خدمات نوآورانه و خلاق مورد نیاز «توانخواهان» و «سالمندان» در حوزه «پیشگیری»، «توانبخشی تکمیلی»، «توانبخشی شناختی» و «توانبخشی از راه دور» و «افزایش مشارکت بازیگران زیست بوم فناوری و نوآوری در ارائه طرح های نوآورانه و خلاق در راستای کاهش چالش های اجتماعی حوزه سلامت» اشاره کرد.

ایده ها و طرح های ارسالی هم در صورتی بررسی می شود که تیم اجرایی و همکاران طرح با تاکید بر تخصص و سابقه فعالیت معرفی شود. همچنین ضرورت و دلایل توجیه پذیری طرح، پتانسیل های طرح از منظر نوآوری، فناوری و بازار، تبیین زیرساخت ها، امکانات و پشتیبانی های مورد نیاز طرح برای اجرایی سازی، ارائه مجوزهای اخذ شده یا نمونه محصولات تولیدی، سرمایه مورد نیاز برای توسعه ایده در مراحل بذری و استیح بازار، بیان عنصر برتری مطلق طرح و مقیاس پذیری طرح و ایده به صورت شفاف ارائه شود.

ستاد فناوری‌های نرم و توسعه صنایع خلاق معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری هم برای حمایت از ایده های منتخب اقدام به معرفی این طرح ها به شرکت ها و خانه های خلاق و نوآوری، ارائه مشاوره و خدمات تجاری سازی، معرفی به سرمایه گذار، تسهیل فرآیندهای دریافت مجوز و ارائه تسهیلات تا سقف 300 میلیون تومان متناسب با ظرفیت طرح می کند.

مخاطبان این فراخوان که استارتاپ ها، مراکز نوآوری، شتاب دهنده‌ها، شرکت های خلاق، خانه های خلاق و شرکت های دانش بنیان هستند تا 8 آبان ماه سال 1401 برای ارسال آثار خود فرصت دارند به نشانی مراجعه کنند.