دیدار رئیس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی با دبیر ستاد توسعه فناوری‏ های فرهنگی و نرم


دیدار رئیس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی با دبیر ستاد توسعه فناوری‏ های فرهنگی و نرم

نخستین گردهمایی خانه های خلاق و نوآوری و شرکت های خلاقِ حوزه علوم انسانی به میزبانی خانه خلاق و نوآوری علوم انسانی و فرهنگِ پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی برگزار می شود.

روز دوشنبه مورخ 22/ 8/ 1402 رییس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی با دبیر ستاد توسعه فناوری های فرهنگی و نرم معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری دیدار کرد. در ابتدای این دیدار، دکتر موسی نجفی، ضمن خیر مقدم به مهندس مسعود حسنلو، با تشریح نقش فرهنگ در جهان معاصر، از اهمیت و ضرورت استفاده از علوم انسانی برای حفظ فرهنگ و تمدن ایرانی سخن گفت. وی با نگاهی به انیمیشن های ساخته شده در ایران، ساخت انیمیشنی با استفاده از شخصیت های ملی را یکی از اولویت ها در معرفی فرهنگ و تمدن ایرانی به مخاطب کودک و نوجوان دانست.
نجفی تشکیل باشگاه دانش آموزی در مرکز نوآوری و توسعه فناوری پژوهشگاه و خانه خلاق و نوآوری علوم انسانی و فرهنگ را اقدامی عملی برای شناخت کودک و نوجوان از جهان معاصر، آشنایی با علوم انسانی معاصر و چهره های موفق آن و چشم انداز آینده برای کودکان و نوجوانان به شمار آورد که تاکنون سه گردهمایی آن برگزار شده است.


رئیس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی با اشاره به حضور چهره های برجسته هنری در فعالیت های مرکز نوآوری پژوهشگاه و خانه خلاق علوم انسانی و فرهنگ، گفت: ارتباط بین علوم انسانی و هنر، ارتباطی جدایی ناپذیر در دنیای معاصر است که یکی از برنامه های مرکز نوآوری و توسعه فناوری پژوهشگاه، گسترش این نوع فعالیت ها است.
در ادامه مسعود حسنلو، ضمن ابراز شادمانی از این دیدار، با مروری بر چند بازی رایانه ای و تاثیری که بر کودکان و نوجوانان در روایت تاریخ جعلی گذاشته اند، مشارکت پژوهشگاه و تولید کنندگان محتوا را گامی بزرگ برای بازتعریف فرهنگ و تمدن ایرانی دانست.
دبیر ستاد فناوری‏ های فرهنگی و نرم معاونت علمی  و فناوری ریاست جمهوری، ضمن سپاس از فعالیت های خانه خلاق و نوآوری علوم انسانی و فرهنگ پژوهشگاه، سلسله نشست های هوش مصنوعی و کاربرد آن در علوم انسانی را گامی موفق برای پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی دانست که سیاست‌گذاری و کاربرد را توأمان پیش برده و در این عرصه پیشگام بوده است.


در پایان این دیدار، دکتر زهرا حیاتی، رئیس مرکز نوآوری و توسعه فناوری پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، گزارش کوتاهی از فعالیت‌های این مرکز ارائه کرد و در خصوص نخستین گردهمایی شرکت ها و خانه های خلاق و نوآوری مرتبط با علوم انسانی توضیحاتی ارائه داد که مورد پذیرش دکتر موسی نجفی، رییس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی و مهندس مسعود حسنلو، دبیر ستاد توسعه فناوری‏ های فرهنگی و نرم معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری، قرار گرفت و مقرر شد به زودی اجرایی شود.