امضای تفاهم‌نامه همکاری بین صندوق پژوهش و فناوری صنایع خلاق و شرکت گروه پیشگامان کارآفرینی کارن


امضای تفاهم‌نامه همکاری بین صندوق پژوهش و فناوری صنایع خلاق و شرکت گروه پیشگامان کارآفرینی کارن

روز دوشنبه ۲۰ شهریورماه، نشستی میان صندوق پژوهش و فناوری صنایع خلاق و گروه پیشگامان کارآفرینی کارن برگزار شد؛ در این نشست تفاهم‌نامه‌ای به منظور توسعه و ترویج سرمایه‌گذاری مردمی در زمینه صنایع خلاق و فرهنگی امضا شد.


در این نشست، استفاده از ابزار تامین مالی جمعی برای کسب‌وکارهای صنایع خلاق مانند کسب و کارهای دیجیتال جهت ساخت نرم‌افزار و هوش مصنوعی، برای تولید فیلم، مستند و انیمیشن، میراث فرهنگی، هنرهای تجسمی، محصولات نمایشی نظیر تئاترها، چاپ و نشر کتاب‌ها و نشریات دیجیتال، در زمینه‌های مد و پوشاک نظیر طراحی‌های خلاقانه در زمینه‌های سنگ‌های قیمتی، زیورآلات و پوشاک و… به عنوان یکی از زیرساخت‌های اصلی رشد پایدار اقتصادی و فرهنگی کشور، مطرح شد سید مهدی حیاتشاهی مدیرعامل صندوق پژوهش و فناوری صنایع خلاق نیز با اظهار تمایل به این اقدام اظهار داشت که با این راهکار نو مردم می‌توانند سهمی در سرمایه‌گذاری در عرصه‌های هنری و صنایع خلاق داشته باشند. از طرفی نیز بستری برای کسب‌وکارها و هنرمندان فراهم می‌شود که به کمک سرمایه‌های مردمی می‌توانند رشد کنند و خلاقیت خود را بسط و گسترش دهند. علی عمیدی نیز ضمن اظهار امیدواری برای توسعه و گسترش این ابزار در حوزه‌های صنایع خلاق، ابراز کرد: این کسب‌وکارها محبوبیت زیادی میان مردم دارند و دیگر نیازی نیست در صف طاقت‌فرسای وام بانک‌ها انتظار بکشند، بلکه می‌توانند از خود مردم جذب سرمایه کنند و آن‌ها را در سود خود شریک کنند. مدیرعامل کارن‌کراد افزود: در خارج از کشور و در پلتفرم‌های محبوب، مثل کیک‌استارتر و ایندی‌گوگو بیشتر طرح‌هایی مورد استقبال قرار می‌گیرند که در حوزه صنایع خلاق مثل فیلم سینمایی، کنسرت‌های موسیقی و در حوزه بازی و گیم هستند؛ اما ظرفیت این موضوع تا به حال در ایران نادیده گرفته شده که امید است با امضای این توافق‌نامه، طرح‌های این صنعت نیز در دسترس سرمایه‌گذاری مردم قرار گیرد.

کارن‌کراد از پیشگامان بازار تامین مالی جمعی در ایران است و توانسته علاوه بر ۴۶ طرح صنعتی و عرصه‌های تکنولوژیکی و بازرگانی، تابه‌حال دو طرح نیز در حوزه سینما و مد را روی سکو قرار دهد و امید بر این است که بتواند در این حوزه فرایند جذب سرمایه برای کسب‌وکارهای بیشتری را تسهیل کرده و نسبت به دریافت مجوزهای لازم اقدام کند. صندوق پژوهش و فناوری صنایع خلاق نیز به عنوان حامی و متولی سرمایه گذاری و تامین مالی در هنر و صنایع خلاق، ایفای نقش جدی و اثرگذار کرده و تاکنون با استفاده از ابزار هم سرمایه‌گذاری، در ۱۰ پروژه صنایع خلاق و فناوری های فرهنگی سرمایه‌گذاری داشته است و در این مسیر نیز قرار است برای این کسب‌وکارهای خلاق ضمانت‌نامه‌ معتبر صادر کند.
اطلاعیه ها و اخبار بعدی در خصوص این تفاهم نامه به زودی منتشر خواهد شد.

صندوق پژوهش و فناوری صنایع خلاق