دهقانی فیروزآبادی: نقش صنایع خلاق و فناوری‌های نرم هم‌ تراز با شرکت‌های دانش‌بنیان تعریف شود


دهقانی فیروزآبادی: نقش صنایع خلاق و فناوری‌های نرم هم‌ تراز با شرکت‌های دانش‌بنیان تعریف شود

سرپرست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در نشست با دبیر و مدیران ستاد فناوری‌های نرم و توسعه صنایع خلاق، از ضرورت توجه به نقش راهبردی و کلیدی فناوری‌های نرم و صنایع خلاق، ضمن تعریف جایگاهی هم تراز با شرکت‌های دانش‌بنیان برای صنایع خلاق گفت.

روح الله دهقانی فیروزآبادی سرپرست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، با تأکید بر توجه به جایگاه واقعی فناوری‌های نرم و صنایع خلاق، در اقتصاد، اشتغال و اقتدار کشور گفت: بر اساس تعریف‌ها، مبتنی بودن بر فناوری پیچیده و اثربخشی نوآورانه، دانش‌بنیان است و محصول دانش‌بنیان، در اقتدار و اقتصاد کشور باید اثرگذار باشد. در دوره ای، تمرکزها صرفاً روی محصولات با فناوری‌پایه و پیچیدگی‌های فناورانه بود اما امروز حوزه فناوری‌های نرم و صنایع خلاق نقش و جایگاه راهبردی خود را در توسعه اقتصاد یافته است. توجه به نوآوری‌های فرهنگی و نرم، ضرورتی در اقتصاد دانش‌بنیان است که صنایع خلاق بر همین اساس باید مورد توجه جدی قرار بگیرد.
 
وی با اشاره به جلوه‌گری علوم انسانی و هنر در ابعاد مختلف فناوری‌های نرم و صنایع خلاق گفت: در حوزه‌های گوناگون صنایع خلاق همچون صنایع دستی، میراث فرهنگی، گردشگری، چاپ و نشر، بازی، انیمیشن، تولید محتوا، نوآوری‌های اجتماعی و بسیاری از بخش‌های دیگر، نقش آفرینی علوم انسانی و هنر را شاهد هستیم.
 
دهقانی فیروزآبادی، ضمن خداقوت و قدردانی از فعالیت‌های انجام شده در ستاد فناوری‌های نرم و توسعه صنایع خلاق، با بیان این‌که حوزه های علوم انسانی و هنر در فناوری‌نرم و صنایع خلاق نقشی پررنگ ایفا می‌کند ادامه داد: در بخش‌هایی ممکن است فناوری پیچیده و خاصی در میان نباشد اما اثری از خلاقیت دیده می‌شود که عمدتاً نقش علوم انسانی و هنر در این حوزه پررنگ و کلیدی است.
 
وی با اشاره به نقش صنایع خلاق و فناوری‌های نرم در توسعه اقتصاد دانش‌بنیان عنوان کرد: اکثر اقتصادهای دنیا را فناوری‌های نرم وصنایع خلاق به پیش می‌برند و سهم قابل توجهی از تولید ناخالص داخلی کشورهای توسعه یافته به این حوزه اختصاص دارد. اگر به دنبال تحقق اقتصاد دانش‌بنیان و اقتصاد مقاومتی هستیم، باید به دنبال توسعه بازار محور فناوری‌های نرم و صنایع خلاق باشیم، چرا که در بسیاری از کشورهای توسعه یافته محور و اساس پیشرفت و تولید ناخالص ملی همین صنایع خلاق و فناوری های نرم هستند.
 
سرپرست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری حوزه‌های علوم انسانی و هنر در قالب فناوری‌های نرم و صنایع خلاق، نه تنها حوزه‌هایی تجملاتی نیست بلکه در اقتصاد نقشی راهبردی داشته و ثروت آفرین است، تأکید کرد: حوزه فناوری‌های نرم و صنایع خلاق دارای ارزش و جایگاهی راهبردی برابر با دانش‌بنیان‌ها است و برای حوزه صنایع خلاق، ‌باید جایگاهی هم‌ تراز با شرکت‌های دانش‌بنیان تعریف و پیاده‌سازی شود و من این کار را می‌کنم.
 
وی با تاکید بر تمرکز بر کیفیت و محتوای شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق به عنوان راهبر و پیشتاز در حوزه اقتصاد دانش‌بنیان گفت: باید با رویکردی کلان‌نگر، شرکت‌های یکه‌تاز و پیش‌برنده سایر شرکت‌ها در حوزه صنایع خلاق تعریف شود که در کنار این شرکت‌ها، ده‌ها‌ شرکت و صدها محصول تولید و شبکه‌ای از تولیدات صنایع خلاق و فرهنگی شکل بگیرد. انتظار جامعه از زیست‌بوم صنایع خلاق و فرهنگی، تحول‌ آفرینی و نوآوری‌های اثرگذار در اقتصاد، اشتغال و متن زندگی جامعه است.
 
توسعه زیست‌بوم فناوری‌های نرم و صنایع خلاق
در ابتدای این نشست پرویز کرمی دبیر ستاد فناوری‌های نرم و توسعه صنایع خلاق، گزارشی از فعالیت‌های این ستاد، شکل‌گیری 95 خانه خلاق و نوآوری و ایجاد شبکه‌ای منسجم از این خانه‌ها برای حمایت و هدایت شرکت‌های خلاق ارائه داد.
کرمی با اشاره به نقش این خانه‌ها در توسعه بازار و توسعه محصولات خلاق ایران‌ساخت، ضرورت‌ های توجه ویژه به این حوزه در رشد و تقویت شرکت‌های خلاق را بر شمرد.
کرمی با اشاره به شکل‌گیری 1800 شرکت خلاق و حضور قدرتمند آن‌ها در اقتصاد دانش‌بنیان، از اجرائی سازی سند توسعه ملی فناوری‌های نرم و فرهنگی گفت و ادامه داد: عزم جدی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در کنار اجرایی سازی سند توسعه ملی فناوری‌های نرم، شبکه‌سازی و نهادسازی، در راستای ترویج و اجرای قانون جهش تولید دانش‌بنیان است که برای رشد و توسعه شرکت‌های حوزه فناوری‌های نرم و توسعه صنایع خلاق، کلیدی و حیاتی است.