دکتر دهقانی فیروزآبادی: تمام امکانات ما در اختیار توسعه ماموریت‌های وزارت میراث‌فرهنگی قرار می‌گیرد


دکتر دهقانی فیروزآبادی: تمام امکانات ما در اختیار توسعه ماموریت‌های وزارت میراث‌فرهنگی قرار می‌گیرد

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس‌جمهوری گفت: علاقه زیادی به حوزه ماموریت‌های وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی دارم و با توجه به اهمیت این حوزه‌ها تمام امکانات ما در اختیار توسعه ماموریت‌های این وزارتخانه قرار خواهد گرفت.

روح‌الله دهقانی فیروزآبادی معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس‌جمهوری در نشست با مهندس سید عزت‌الله ضرغامی وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی که در محل این وزارتخانه و با حضور معاونان و مدیران این دو دستگاه برگزار شد، اظهار کرد: خوشبختانه امروز فرصتی فراهم شد تا جلسه‌ای با حضور مهندس ضرغامی برگزار کنیم. شخصاً علاقه قلبی به مهندس ضرغامی دارم و او یکی از موفق‌ترین وزرای دولت است، معتقدم کارهای دولتی فشرده و سخت است.

دهقانی فیروزآبادی افزود: تمرکز اصلی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست‌جمهوری و وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی بر روی فعالیت‌ها و ماموریت‌هایشان است.‌ امید دارم این جلسه نتایج پرباری را به دنبال خواهد داشت..

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان اضافه کرد: من علاقه‌ شخصی به حوزه گردشگری دارم. میراث‌فرهنگی و گردشگری از قدمت دیرینه‌ای برخوردارست.

او تصریح کرد: هر کشوری که اقتصادش به فناوری‌های جدید متصل ‌شود می‌تواند محصولات جذاب‌تری تولید کند، بنابراین دولت‌ها به دنبال این هستند که فناوری‌ها و تکنولوژی را وارد صنایع و اقتصاد کنند.

دهقانی فیروزآبادی ادامه داد: فناوری‌های نوین و تکنولوژی‌های جدید رفته رفته به حوزه گردشگری اضافه شد، این در حالی است که صنایع‌دستی و میراث‌فرهنگ از قدیم وجود داشته و اکنون با فناوری‌های جدید آمیخته شده است، از این رو اعتقاد داریم همکاری‌های مشترک حوزه علمی و فناوری با این سه حوزه، بکر و دارای ظرفیت‌ها بسیار زیاد است

.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان تأکید کرد: علاقه‌مندم با این وزارتخانه همکاری کنم، اعتقاد دارم کارهای بزرگی را می‌توان با این وزارتخانه انجام داد که تمام امکانات و ظرفیت‌های ما در اختیار توسعه ماموریت‌های سه‌گانه این وزارتخانه قرار خواهد گرفت.

دهقانی فیروزآبادی یادآور شد: هرجایی که فناوری باعث شکوفایی این سه حوزه شود ما آن را حوزه خلاق می‌دانیم و اعتبارات بسیار خوبی نیز برای این کار در نظر گرفته‌ایم. اعتقاد داریم در این وزارتخانه اتفاقات بسیار خوبی روی  خواهد داد از این رو باید یک تفاهم‌نامه بسیار خوب نیز در این باره باید بنویسیم.

او گفت: مسائل و فرصت‌هایی که در کشور وجود دارد باید شناسایی و از آن‌ها استفاده شود. حوزه‌های وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی برای ما اهمیت زیادی دارد و آمادگی کامل را برای همکاری در این حوزه با وزارت میراث‌فرهنگی داریم.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس‌جمهوری افزود: در سطح شهر بناهای تاریخی زیادی وجود دارد که بعد از مرمت تغییر کاربری دادند، آمادگی کامل داریم تا هزینه مرمت این بناهای تاریخی را با نظارت وزارت میراث‌فرهنگی پرداخت کنیم تا ضمن حفظ این بناهای تاریخی، تبدیل به مرکز نوآوری و خلاق شود.

دهقانی فیروزآبادی تأکید کرد: بسیار خوش‌بینم و اعتقاد دارم این حوزه بکر و خلاق یک چاه ثروت است که باید در تامین منافع کشور از آن استفاده کنیم.

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گفت: یکی از موضوعات مهم ما در استفاده از تکنولوژی‌ها و فناوری‌های جدید حوزه کاوش است.

 مهندس سید عزت‌الله ضرغامی، وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در نشست با روح‌الله دهقانی فیروزآبادی معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس‌جمهوری که در محل این وزارتخانه و با حضور معاونان و مدیران دو دستگاه برگزار شد، اظهار کرد: امیدواریم این‌گونه نشست‌ها نتایج خوبی برای فعالان و هنرمندان صنعت گردشگری و صنایع‌دستی به همراه داشته باشد.

او افزود: یکی از موضوعات مهم ما در استفاده از تکنولوژی‌ها و فناوری‌های جدید حوزه کاوش است. نوع تست‌های ما برای کاوش موضوع بسیار مهمی است که گاهی ممکن است آسیب زننده باشد اما با استفاده از فناوری‌های نوین می‌توان کارهای مهمی را انجام داد، حتی در مرمت نیز می‌توان از آن‌ها استفاده کرد.

ضرغامی ادامه داد: این حوزه از آن حوزه‌هایی بوده که بسیار بکر است و می‌تواند کارایی را افزایش و هزینه‌ها را کاهش دهد. وزارت میراث‌فرهنگی و معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست‌ جمهوری باید فعالیت خود را در این حوزه بیشتر کنند و با امضای یک تفاهم‌نامه موثر همکاری‌های خود را ادامه دهند.

معاون صنایع‌دستی و هنرهای سنتی کشور با بیان اینکه ماموریت‌های معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست‌جمهوری ارتباط تنگاتنگی با حوزه صنایع‌دستی دارد، معاصرسازی صنایع‌دستی با اتصال به خانه‌های خلاق و نوآوری را اقدامی عملی دانست.

مریم جلالی معاون صنایع‌دستی و هنرهای سنتی کشور در نشست مهندس سید عزت‌الله ضرغامی وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی با روح‌الله دهقانی فیروزآبادی معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست‌جمهوری با بیان اینکه صنایع‌دستی صنعتی برخواسته از هوش و سلیقه تاریخی ماست، افزود: همکاری‌های نزدیک و جلسات پیوسته در مرکز پژوهشکده دانش‌های بنیادی داشتیم. همچنین در طرح اقتصاد فرهنگ بر این اعتقاد هستیم که صنایع‌دستی تمامی ابعاد سند ملی توسعه فناوری‌های فرهنگی و نرم را در بر می‌گیرد.

او با اشاره به ظرفیت‌های صنایع‌دستی ایران و اقلیم‌ها و حوزه‌های مختلفی را که در بر می‌گیرد، بیان کرد: اتصال دانش به توسعه که وظیفه اصلی معاونت علمی و فناوری است در صنایع‌دستی یک اقتصاد هویت بنیان را دنبال می‌کند و تضمین‌کننده تاب‌آوری است.

معاون صنایع‌دستی و هنرهای سنتی با بیان اینکه در جلسات متعدد با آقای حسنلو توجه کارشناسان کسب و کار به صنایع‌دستی جلب شده است، ادامه داد: با توجه به اینکه صنایع‌دستی با رویکرد سنتی و برخواسته از ذوق هنری تولید می‌شده خانه‌های خلاق و نوآوری با رویکرد دانش‌بنیان می‌تواند به معاصرسازی صنایع‌دستی کمک کند.

جلالی بیان کرد: اگر طراحی توسعه را در مثلث محصول، مشتری و سازمان طبقه بندی کنیم صنایع‌دستی ارتباطات تنگاتنگی با ماموریت‌های معاونت فناوری دارد. باتوجه به اینکه در سه خانه خلاق و نوآوری با معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان همکاری داریم با اتصال به خانه‌های خلاق و نوآوری می‌توانیم موجب افزایش دوام تولیدات را براساس توسعه پایدار، تاب‌آوری و پابرجا سازی داشته باشیم.

او به امضای تفاهم‌نامه با انجمن بوم‌گردی و استفاده از این ظرفیت برای تبدیل به خانه‌های خلاق و نوآوری صنایع‌دستی همچنین برگزاری رویدادهای خلاقانه اشاره کرد و افزود: با این روش می‌توان صنایع فرهنگی نرم مدنظر شما با تابعیت‌محوری اجرایی شود.

معاون صنایع‌دستی و هنرهای سنتی در پایان راه‌اندازی رصدخانه صنایع خلاق را به‌منظور رصد، آمایش سرزمین و آینده‌نگری پیشنهاد کرد.