معرفی خانه خلاق و نوآوری مدسا

معرفی خانه خلاق و نوآوری مدسا

مرکز نوآوری و توسعه کسب و کار مدسا از سال 1396 با هدف بهینه‌ شدن و بهترکردن مسیر رشد کسب و کارها در حوزه مد و پوشاک فعالیت خود را در غالب مرکز رشد با ارائه‌ی خدمات تخصصی در این حوزه آغاز نموده است و در سال 1399 موفق به اخذ اولین شتاب‌دهنده تخصصی حوزه مد و پوشاک گردید و همچنین در سال 1400 بخش استارت اپ استودیو خود را راه اندازی نمود و در سال 1401 گواهی اولین خانه خلاق و نوآوری در حوزه‌ی مد و پوشاک را دریافت نمود.

فعالیت خانه خلاق و نوآوری مدسا به چه صورت است؟

در واقع مدسا مرکزی برای ایجاد تعادل بین دانش، صنعت و بازار در حوزه‌ی مد و پوشاک است از این رو با توجه به گستره‌ی خدمات و فعالیت‌ها، مدسا تبدیل به خانه‌ای برای تمامی علاقه‌مندان، طراحان، کسب و کارهای نوپا، استارت اپ ها، برندهای مد و پوشاک، خبرگان و متخصصین حوزه مد و پوشاک گردیده است.    

آیا در حوزه‌ی تخصصی فعالیت می‌کنید؟  
بله در حوزه‌ی تخصصی مد و پوشاک    

ظرفیت خانه خلاق و نوآوری مدسا چقدر است و چه میزان از آن در حال استفاده است؟
در واقع میزان تقاضا از مدسا بسیار بسیار بیشتر از میزان توان پاسخگویی ماست (‌ به سبب محدودیت‌های محیطی و زیرساختی) اما در بخش‌های تخصصی و فنی با ایجاد خلاقیت و نوآوری‌های مختلف توانستیم میزان عرضه‌ی خدمات را به‌شدت افزایش دهیم. در حال حاضر فضای این مرکز، ساختمانی با 550 مترمربع در چهار طبقه واقع در شریعتی پایین‌تر از میرداماد است که 12 منتور تخصصی به همراه تیم‌های حرفه‌ای خود هدایت کامل مخاطبین و مراجعین مدسا را انجام می‌دهند.

نحوه‌ی پذیرش در خانه خلاق و نوآوری مدسا به چه صورت انجام می‌شود؟
در مرکز رشد پذیرای تمام متقاضیان هستیم و خدمات مدسا رو بهشون ارائه میدیم اما در بخش شتاب‌دهنده، سالانه با برگزاری رویدادهای کارآفرینی ایده‌های مختلف را دریافت و بررسی می‌کنیم و در صورت تائید ایده یا کسب و کار وارد مراحل پیش شتاب¬دهی و شتاب‌دهی خواهد شد. در بخش استارت اپ استودیو نیز برای رفع مشکلات و خلا های حوزه‌ی مد و پوشاک ایده‌های منتورهای مرکز مدسا را با دعوت از متخصصین این حوزه در قالب استارت اپ های درون سازمانی پیش می‌بریم.    

بزرگ‌ترین چالشی که تجربه کرده‌اید چه بوده است؟
مدسا یک مرکز خصوصی است و به همین دلیل بودجه، تجهیزات و محیط مرکز با توجه به ظرفیت مالی مدسا پیش میره و با توجه به حجم بالای درخواست ها از این مرکز، به نظر میرسه که سخت‌ترین چالش ما پاسخگویی به این میزان درخواست با وجود زیرساخت های محدودمان است؛ چالش بعدی ما سنگ‌اندازی‌های برخی از بخش‌های دولتی در فرآیند کار است.    

خانه خلاق و نوآوری مدسا چه امکان و تجهیزاتی را فراهم کرده است؟
این مرکز محیط و تجهیزات کاملی برای کسب و کارهای مد و پوشاک فراهم کرده تا در هر بخشی که لازم دارن بتونن کار خودشون رو جلو ببرن. برای مثال اتاق طراحی با تجهیزات کامل تنظیم‌شده برای طراحی محصول زیر نظر منتور مربوطه، بخش الگوسازی و دوخت با تجهیزات کامل و صنعتی به همین صورت، بخش تولید محتوا با تجهیزات کامل و تخصصی به همین شکل و ... 

برنامه‌های توسعه‌ای شما برای آینده چیست؟
در حال ایجاد فضاهای کار اشتراکی در دیگر کشورها هستیم تا بتونیم طراحان و کسب و کارهای مد و پوشاک رو به بازارهای بین‌المللی متصل کنیم.    

خدماتی که در خانه خلاق و نوآوری مدسا ارائه می‌شود رو بفرمایید؟

•    دوره جامع آموزش و مدیریت کسب و کار فشن •    منتورینگ و کوچینگ •    طراحی محصول •    تهیه متریال و موارد اولیه •    پارچه سازی و دیزاین •     تولید محصول •    تولید محتوا      •  تصویربرداری حرفه‌ای فشن •    بازاریابی و فروش (دیجیتال و غیر دیجیتال) •    فضای کار اشتراکی در سه فرم (طراحی، الگوسازی و دوخت، فروش) •     صادرات •     سرمایه‌گذاری (‌ نقدی و غیرنقدی در بخش های شتابدهی و استارت آپ استدیو)