کرمی: «خانه‌های خلاق و نوآوری» نیروی انسانی متخصص را در مناطق کم‌برخوردار ماندگار می‌کند


کرمی: «خانه‌های خلاق و نوآوری» نیروی انسانی متخصص را در مناطق کم‌برخوردار ماندگار می‌کند

رئیس مرکز و دبیر ستاد فناوری‌های نرم و صنایع خلاق معاونت علمی و فناوری بر نقش آفرینی خانه‌های خلاق و نوآوری و شرکت‌های خلاق در حفظ و ماندگاری نیروی انسانی متخصص تاکید کرد.

پرویز کرمی رئیس مرکز و دبیر ستاد فناوری‌های نرم و توسعه صنایع خلاق در نشست رسانه‌ای اولین گردهمایی فعالان نوآوری اجتماعی کشور با اشاره به فعالیت ۲۰۰ مرکز نوآوری و ۷۵ خانه نوآوری و خلاق در کشور گفت: عمده این مراکز در مناطق کمتر برخوردار فعالیت دارند تا زمینه را برای شکوفایی نوآور‌ی‌های نیروی انسانی در این مناطق فراهم کنند. جلوگیری از مهاجرت نیروی انسانی متخصص خلاق و خوش فکر مناطق کمتر برخوردار باید از طریق خانه‌های خلاق و نوآوری، شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق باشد.

توسعه نوآوری‌های اجتماعی

وی با بیان این‌که نوآوری اجتماعی در دنیا یک واژه اثرگذار و شناخته شده است و در ذیل نوآوری‌های عمومی قرار می‌گیرد، افزود: اگر قرار است در کشور وزن شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق خود را در موضوع حکمرانی خوب و حوزه نوآوری عمومی نشان دهد، در جاهایی به نام نوآوری اجتماعی است.

رئیس مرکز و دبیر ستاد فناوری‌های نرم و توسعه صنایع تأکید کرد: موضوعی که در حال حاضر در نوآوری‌های اجتماعی و عمومی به دنبال آن هستیم آنجایی است که اتفاقاً حکمرانی خوب نیازمند آن است. شرکت‌های نوبنیان یا خلاق یا شرکت‌هایی که به صورت سنتی می‌دیدیم در حوزه‌های نوآوری‌های خصوصی تعریف می‌شوند که نفع آنها ممکن است لزوماً به جامعه نرسد.

وی یادآور شد: زمانی که بحث نوآوری‌های اجتماعی و عمومی می‌شود تمام نفع آن به آحاد جامعه می‌رسد. قبلاً در قالب سازمان‌ها و سمن‌ها و واحدهای خیریه بوده است، اما اکنون دولت‌ها باید این نقش را ایفا کنند.

کرمی با اشاره به توانمندی شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق در تسریع و افزایش کیفیت رسیدگی‌های اجتماعی افزود: ساختارهای دولتی درگیر دیوان‌سالاری خود هستند که باعث می‌شود رسیدگی‌های عمومی و اجتماعی کمتر شود. یعنی اگر فردی در سازمان دولتی بخواهد فعالیت عام‌المنفعه و اجتماعی انجام دهد بیشتر دغدغه‌های خود را دارد تا جامعه هدف؛ بنابراین اگر این کار در دل جامعه نوآور اجتماعی بیاید منفعت آن به تمام جامعه می‌رسد.

رئیس مرکز و دبیر ستاد فناوری‌های نرم و توسعه صنایع با بیان این که چند اتفاق خوب امسال افتاده که می‌تواند به حوزه نوآوری اجتماعی کمک کند، اظهار داشت: سند توسعه ملی فناوری‌های نرم توسط شورای‌عالی انقلاب فرهنگی مصوب شد. دومین اتفاق تصویب قانون جهش تولید دانش‌بنیان است که واحدها و صنایع و شرکت‌های خلاق در دل آن رسمیت پیدا کردند. قبلاً شرکت‌های خلاق ذیل معاونت علمی تعریف شده بودند، اما هویت قانونی نداشتند.

وی با بیان این که قانون جهش تولید دانش‌بنیان قانونی خوب و مترقی برای خانه خلاق است، گفت: به همین دلیل به این نتیجه رسیدیم که یک‌خانه خلاق نوآوری نوپیا این فعالیت را سازمان مند و ساختارمند و نهادسازی شده ادامه دهد. یک خانه خلاق نوآوری تحت عنوان خانه خلاق نوآوری نوپیا در کشور شکل می‌گیرد و هاب مرکزی این موضوع می‌شود و نهادها و فعالیت ها و مؤسساتی را که در حوزه نوآوری های اجتماعی فعالیت می‌کنند، هدایت می‌کند.

تأکید رهبر فرزانه انقلاب بر صنایع خلاق

کرمی افزود: معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری گزارشی را در حوزه صنایع خلاق و فرهنگی حضور رهبری تقدیم کردند و از ایشان درخواست داشتند که سه قوه را در این حوزه پای‌کار بیاورند که رهبر معظم انقلاب هم به سران سه قوه تأکید ویژه‌ای در حوزه  صنایع خلاق داشتند. در حوزه صنایع خلاق یکی از اصلی‌ترین قسمت‌ها نوآوری‌های اجتماعی است

وی با طرح این سؤال که در حوزه نوآوری‌های اجتماعی به دنبال چه موضوعی هستیم، ادامه داد: بندهایی در حوزه خلاقیت نوآوری اجتماعی در سند چشم‌انداز تدوین شده که در آنجا در جهت تحقق عدالت اجتماعی و فرصت‌های برابر و ارتقای سطح شاخص‌های آموزش، سلامت، تأمین غذا، افزایش درآمد سرانه و مبارزه با فساد، ‌رفع محرومیت‌زدایی، فقر و گسترش فعالیت‌های مکمل تلاش شده است.

رئیس مرکز و دبیر ستاد فناوری‌های نرم و توسعه صنایع یادآور شد: امروز که دولت در حال کوچک کردن ساختار خود است و برابر اصل ۴۴ همه فعالیت‌های اقتصادی خود را باید به بخش خصوصی واگذار کند، این نقش را باید ساختارها و نهادهای اجتماعی که در قالب فعالیت‌های نوآوری اجتماعی به وجود می‌آیند، ایفا کنند.

رویدادی ملی برای توسعه نوآوری‌های اجتماعی

کرمی خاطرنشان کرد: سند توسعه ملی فناوری نرم یکی از سندهایی است که به صراحت در آن آمده است که رشد نوآوری های اجتماعی برای نقش آفرینی بیشتر گروه های مردمی در حل آسیب های اجتماعی اولویت‌دار کشور است. نوپیا یکی از ساختارهای سازمانی است که توسط ستاد اجرایی فرمان امام (ره) شکل گرفته است و می‌تواند سرشبکه یا هاب (قطب) ملی این کار در دل خانه های خلاق و نوآوری یا خانه های خلاقی که در مناطق کم برخوردار ایجاد می شود، باشد.

وی افزود: یکی از کارهای معاونت علمی در راستای اشتغال افزایی، ایجاد شرکت های خلاق و خانه های خلاق نوآوری در مناطق کمتربرخوردار با کمک خود مردم است. اگر قرار است جلوی مهاجرت نیروی انسانی متخصص خلاق و خوش فکر مناطق کمتر برخوردار را بگیریم، باید از طریق ایجاد شرکت های خلاق و شرکت های دانش بنیان در آن مناطق باشد.

کرمی با بیان این که حدود ۲۰۰ مرکز نوآوری در سراسر کشور داریم، گفت: در حوزه فناوری‌های نرم و نوآوری‌های اجتماعی، خانه‌های خلاق نوآوری شکل گرفته اند. در حال حاضر ۷۵ خانه نوآوری و خلاق در کشور فعالیت می کنند که عمده آنها در مناطق کمتر برخوردار هستند.

کرمی با اشاره به اهداف کمی سند توسعه ملی فناوری‌های نرم گفت: یکی از اهداف آن افزایش تعداد سازمان ها و شرکت‌ها و افراد فعال در حوزه نوآوری اجتماعی است که کار آنها رفع آسیب هایی است که در حوزه نوآوری های اجتماعی است. هدف دیگر افزایش تعداد طرح های نوآوری اجتماعی اثر بخش و هدف دیگر تامین مالی جمعی در حوزه کارآمدسازی و تقویت راهکارهای مالی برای تقویت نهادهایی است که در حوزه های نوآوری های اجتماعی شکل می گیرند.

رییس مرکز و دبیرستاد فناوری‌های نرم و توسعه صنایع با اشاره به اولویت‌ها در حوزه نوآوری اجتماعی افزود: آموزش برای گروه‌های هدف اقشار آسیب پذیر، خانواده‌های بی‌سرپرست و بدسرپرست، کودکان کار، حاشیه‌نشین‌ها و مناطق کمتربرخوردار اولویت اول است که نوآوری های آموزشی و ارتقای عدالت اجتماعی از طریق دسترسی های همگانی است.

وی ادامه داد: اولویت دوم رفع محرومیت و فقرزدایی با هدف بهبود معیشت و بسترسازی ایجاد اشتغال پایدار است که باز همان گروه های هدف مورد نظر است. اولویت سوم سلامت برای همان گروه های هدف با رفع نابرابری در استفاده از خدمات بهداشتی، خدمات الکترونیک سلامت و خدمات تجهیزات توانبخشی و سالمندی است.

رییس مرکز و دبیرستاد فناوری‌های نرم و توسعه صنایع اولویت چهارم را خانواده و سبک زندگی در نوآوری های خلاق اعلام کرد و گفت: این اولویت برای خانواده‌های زندانیان و خانواده‌های درگیر اعتیاد، بدسرپرست و بی سرپرست، بی خانمان و افرادی که براثر بلایای طبیعی دچار آسیب می شوند با هدف پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی، تسهیل ازدواج و تشکیل خانواده، فرزندآوری و سلامت روان و بهبود کیفیت زندگی این خانواده ها است.

وی افزود: برنامه های ما برای این کار توسعه تعاملات فعالان حوزه نوآوری در زیست بوم فناوری کشور با کمک ستاد فرمان اجرایی امام در قالب نوپیا است.

 

کرمی ادامه داد: تشویق و ترغیب صاحبان ایده و سرمایه گذاران در مشارکت در پروژهای ملی، منطقه‌ای و رفع چالش های موجود و حمایت از فعالان حوزه نوآور و ایجاد پیوند میان صاحبان ایده و فعالانی که در حوزه سرمایه گذاری اجتماعی یا مسوولیت اجتماعی می خواهند کار انجام دهند از دیگر برنامه های ما است.

 رویداد ملی «نوآوری و پیشرفت ایران» (نوپیا) با حمایت مرکز نوآوری اجتماعی ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای فعالان نوآوری اجتماعی برگزار می شود.