افتتاح خانه خلاق و نوآوری پیام نور


افتتاح خانه خلاق و نوآوری پیام نور

افتتاح خانه خلاق و نوآوری پیام نور

ستاری: صنایع خلاق را سرمایه‌گذاری بخش خصوصی رونق می‌دهد

سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری در مراسم افتتاح خانه خلاق و نوآوری دانشگاه پیام نور با بیان این‌که صنایع خلاق فصل جدیدی از اشتغال‌زایی، ارزش‌آفرینی و تبدیل ایده‌های خلاق به محصولات را گشوده‌اند، افزود: راه توسعه و رونق محصولات دانش‌بنیان و خلاق، ورود بخش خصوصی به سرمایه‌گذاری روی خلاقیت‌ها و نوآوری است. حرکت دانشگاه پیام نور به سمت ایجاد خانه‌های خلاق و نوآوری در استان‌ها و مناطق کمتر برخوردار در حوزه‌های علوم انسانی، اجتماعی و فرهنگ و هنر، جهت‌گیری ارزشمندی است.  ما آماده ارائه حمایت های لازم برای توسعه این روند هستیم و گامی که امروز، در ایجاد خانه خلاق و نوآوری دانشگاهی پیموده شده است، اقدام و ترویج فرهنگ تازه‌ای به شمار می‌رود که تحول را از دل دانشگاه‌ها به متن جامعه می‌برد.

وی با اشاره به‌ضرورت حرکت دانشگاه‌ها به‌سوی کارآفرینی و خلق ایده‌های نوآورانه، گفت: اگر دانشگاه به این نتیجه برسد که باید ایده نوآورانه را به محصولی تأثیرگذار در جامعه تبدیل کند، فرهنگ دانش‌بنیان و خلاق نیز جای  خود را در جامعه خواهد یافت و در این صورت، تمام انرژی، سرمایه و حمایت خود را در اختیار این زیست‌بوم خواهد گذاشت.

ستاری با اشاره به ضرورت حرکت دانشگاه‌ها به‌سوی کارآفرینی، بیان کرد: ایجاد این خانه خلاق و نوآوری گام ارزشمندی در راستای ایجاد شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق به شمار می‌رود. امروزه نمی‌توان دانشگاه‌ها را با شهریه اداره کرد و دانشگاه‌ها باید بخش عمده‌ای درآمد خود را از محل تولید محصول و ارائه خدمت حاصل کند و زمینه‌ای را فراهم کند تا دانشگاهیان، زمینه‌ساز ایجاد اشتغال و خلق ثروت شوند.

معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری با اشاره به تعریف شرکت‌های خلاق و خانه‌های خلاق و نوآوری در قانون جهش تولید دانش‌بنیان، عنوان کرد: این روند با پیگیری‌های معاونت علمی و فناوری از 3 سال پیش آغازشده و فصل جدیدی از تولید محصول و خدمت از حوزه‌های علوم انسانی و هنر ایجاد کرده است. حوزه‌هایی که عموماً پیچیدگی فناورانه بالایی ندارند اما می‌توانند زمینه ساز ایجاد اشتغال و خلق ارزش افزوده باشند.

رئیس بنیاد ملی نخبگان با اشاره به این که خانه‌های خلاق و نوآوری، مسیر را برای سرمایه‌گذاری بخش خصوصی فراهم می‌کنند، ادامه داد: این خانه‌های خلاق و نوآوری، نیروی انسانی خلاق و ارزشمند ما را در حوزه‌های فنی و مهندسی به‌سوی ایجاد اشتغال و ثروت آفرینی توأم با حل مشکلی از جامعه توانمند می‌کنند.

وی با تأکید بر این‌که باید زمینه فراهم شود تا دانشگاه در متن جامعه تأثیرگذار باشد، افزود: باید به واسطه آموزش‌های مرتبط و مؤثری که ارائه می‌کنیم بستری فراهم شود تا نوآوری به محصول برسد این امر مستلزم این است که سرفصل‌های آموزشی در دانشگاه‌ها با نیاز جامعه مرتبط باشد.

ستاری ادامه داد: از کسانی که به این تغییر ریل به‌سوی حمایت از نوآوری و سرمایه‌گذاری بخش خصوصی روی ایده‌های نو برای خلق ثروت، محصول و اشتغال کمک می‌کنند قدردانی می‌کنم. تعامل چندجانبه میان جامعه و دانشگاه، دانشگاه و فرهنگ و اقتصاد می‌تواند به بهبود و توسعه پایدار و پیشرفت روزافزون کشور کمک کند.

تبدیل ایده‌ها به ثروت با کمک خانه خلاق و نوآوری

در بخش دیگری از این مراسم ابراهیم تقی زاده رئیس دانشگاه پیام نور با اشاره به ظرفیت این دانشگاه در خلق ثروت به کمک تبدیل ایده‌های نو به محصول، عنوان کرد: دانشگاه پیام نور با بیش از 400 هزار دانشجو در سراسر کشور در حوزه‌های مختلف علوم پایه، علوم انسانی و فنی و مهندسی دانشجویان را تربیت می‌کند.

وی با بیان این که این تحول و حرکت به سوی خلاقیت و نوآوری، شرایطی را ایجاد کرده است تا انگیزه برای کار نوآورانه فراهم شود، ادامه داد: ایجاد این خانه خلاق و نوآوری در استان‌ها و مناطق کمتر برخوردار در حوزه‌های علوم انسانی، اجتماعی و فرهنگ و هنر با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری زمینه ساز تولید محصولات خلاق خواهد شد و زنجیره خلق ارزش را تکمیل خواهد کرد.

شایسته یادآوری است خانه خلاق و نوآوری پیام نور در ساختمانی به مساحت 3 هزار و 500 متر مربع آماده خدمت رسانی به 40 شرکت خلاق و دانش‌بنیان مستقر در آن است. این خانه دارای اتاق کنفرانس، سالن اجتماعات، گالری و نمایشگاه محصولات و فضای کار اشتراکی در کنار دفاتر شرکت‌ها است.