گشایش 6 خانه خلاق و نوآوری در سیستان و بلوچستان؛ ستاری: ظرفیت‌های نوآورانه استان با رونق صنایع خلاق شکوفا می‌شود


گشایش 6 خانه خلاق و نوآوری در سیستان و بلوچستان؛ ستاری: ظرفیت‌های نوآورانه استان با رونق صنایع خلاق شکوفا می‌شود

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری در ادامه سفر به استان سیستان و بلوچستان، 6 خانه خلاق و نوآوری را در این استان افتتاح کرد.

سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری در این مراسم با بیان این‌که توسعه ظرفیت‌های صنایع خلاق و به‌ویژه حوزه علوم‌انسانی و فناوری‌های نرم  می‌تواند به خلق ارزش‌افزوده و اشتغال پایدار منجر شود ادامه داد: نمونه‌های موفق و توانمندی از شرکت‌های خلاق در حوزه‌های گوناگون فناوری‌های نرم و صنایع خلاق، از میراث‌فرهنگی، کسب‌وکارهای دیجیتال صنایع‌دستی، گردشگری گرفته تا نوآوری‌های اجتماعی امروز در استان سیستان و بلوچستان به کمک خانه‌های خلاق و نوآوری توسعه  یافته‌اند و ضمن شکوفا کردن ظرفیت‌ها و مزیت‌های استانی، راه را برای ایجاد اشتغال، خلق ارزش‌افزوده و مهم‌تر از همه حفظ و ماندگاری سرمایه‌های انسانی نوآور و خلاق فراهم می‌کنند.


ستاری با اشاره به این‌که رویکرد جدید معاونت علمی و فناوری در حمایت از صنایع خلاق می‌تواند مبدأ تحولات جدی در این حوزه باشد ادامه داد: یکی از ظرفیت‌های خوبی که در قانون  جهش تولید دانش‌بنیان پیش‌بینی شده، توسعه زیست‌بوم صنایع خلاق و فرهنگی، فناوری‌های نرم  مبتنی بر علوم‌انسانی، فرهنگ و هنر، تاریخی و ظرفیت‌های گردشگری است. خانه‌های خلاق و نوآوری بخشی از اولویت‌هایی است که در قانون جهش تولید به‌طورجدی دنبال می‌کنیم.

توسعه صنایع خلاق در استان سیستان و بلوچستان
در افتتاح این خانه‌های خلاق و نوآوری که با همراهی علی خیر الدین معاون فناوری و نوآوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، حسین مدرس خیابانی استاندار سیستان و بلوچستان و پرویز کرمی رئیس مرکز و دبیر فناوری‌های نرم و شهردار زاهدان و جمعی از مسئولان استانی صورت گرفت، خانه‌های خلاق و نوآوری ۶ خانه خلاق و نوآوری شهری، خانه خلاق و نوآوری فرش، خانه خلاق و نوآوری هاتف، خانه خلاق و نوآوری آموزش، خانه خلاق و نوآوری اجتماعی، خانه خلاق و نوآوری پویانمایی و بازی‌سازی به بهره‌برداری رسید.
خانه خلاق و نوآوری دانشگاه با هدف جذب، پذیرش و اجرای طرح‌های نو و خلاقانه در حوزه‌های مرتبط با صنایع خلاق از بین دانشجویان دانشگاه سیستان و بلوچستان در فضای اختصاص‌یافته از محیط این دانشگاه با همکاری دانشگاه سیستان و بلوچستان، پارک علم و فناوری و ستاد فناوری‌های نرم و توسعه صنایع خلاق معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری در سال ۱۴۰۱ راه‌اندازی و مورد بهره‌برداری قرار گرفت.
با راه‌اندازی و بهره‌برداری از این خانه‌های خلاق و نوآوری، استان سیستان و بلوچستان از ۷ خانه خلاق و نوآوری بهره‌مند خواهد شد و سیستان و بلوچستان رتبه دوم کشوری قرار می‌گیرد.
این ظرفیت ایجاد شده، زمینه‌ساز رونق مزیت‌های نهفته صنایع خلاق و فرهنگی استان شده است و سیستان و بلوچستان هم اکنون به لحاظ تعداد شرکت‌های خلاق نیز جزو 5 استان برتر کشور قرار دارد.