ستاری در یزد : خانه های خلاق و نوآوری، باعث خلق ارزش افزوده بالا، اشتغال و محصول می شود


ستاری در یزد : خانه های خلاق و نوآوری، باعث خلق ارزش افزوده بالا، اشتغال و محصول می شود

نشست ستاد نوآوری، فناوری و اقتصاد دانش بنیان استان یزد به ریاست معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری با حضور استاندار، جمعی از فعالان شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق این استان برگزار شد.

سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری با بیان این‌که برای تحقق اقتصاد دانش‌بنیان و خلاق باید بخش بزرگ اقتصاد از جمله صنایع، در این حوزه نقش آفرین شود ادامه داد: یکی از اصول دانش بنیان شدن، ماشین سازی است و باید بتوانیم از محصول مورد نظر تا خطوط تولید را طراحی کنیم. این امر نیازمند برخورداری از ، دانش و فناوری و سرمایه گذاری بخش خصوصی است. برای ترغیب این بخش به حضور در عرصه دانش‌بنیان، معافیت‌ها و مشوق هایی را برای تولید تجهیزات و ماشی آلات در نظر گرته ایم که در قانون جهش تولید دانش بنیان نیز توجه ویژه ای به این بخش صورت گرفته است.

ستاری ادامه داد: ظرفیت و گستره اقتصاد دانش بنیان، از پارک های علم و فناوری یا مفاهیمی از این دست فراتر رفته است و باید تعاملات گسترده ای در عرصه داخلی و بین المللی با بازیگران کلیدی و اثرگذار این عرصه صورت بگیرد. در قانون جهش تولید دانش بنیان بیش ترین تعاملات را با مجلس شورای اسلامی داشتیم و خوشبختانه به سرانجام رسید قانونی که مسیر آینده اقتصاد دانش بنیان و خلاق را ترسیم می کند. هر بخشی از این قانون را به درستی اجرا کنیم می توانیم شاهد تحول اقتصاد دانش بنیان باشیم.

رئیس بنیاد ملی نخبگان، با بیان این که باید همه بخش ها را در اقتصاد دانش بنیان نقش آفرین کنیم ادامه داد: باید بخش های اثرگذار به این موضوع حساس باشند و تمام عزم خود را برای ایجاد فضای مناسب نقش آفرینی بازیگران و نقش آفرینان کلیدی اقتصاد در حوزه دانش بنیان و خلاق به کار ببندند.

ظرفیت یزد در توسعه صنایع خلاق

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری با اشاره به ظرفیت بالای استان یزد در توسعه زیست‌بوم صنایع خلاق و ضرورت ایجاد تعداد قابل توجهی از خانه‌های خلاق و نوآوری در شهرهای مختلف این استان گفت: استان یزد با پیشینه فرهنگی، تاریخی و نیروی انسانی خود یکی از استان‌های دارای ظرفیت بسیار بالا در توسعه صنایع خلاق و فناوری‌های نرم است. پیوند ظرفیت صنایع خلاق با سایر حوزه‌ها از جمله فناوری اطلاعات و ارتباطات، هوش مصنوعی و سایر حوزه‌های فناورانه می‌تواند زمینه ساز رونق زیست‌بوم فناوری‌های نرم و پیشرفت استان باشد.

ستاری ادامه داد: با توجه به این‌که ظرفیت استان یزد در اماکن تاریخی و فرهنگی، که به برخی از آن‌ها کم‌توجهی شده، بسیار بالا است، این امکان می‌تواند بستری برای توسعه زیست‌بوم صنایع خلاق باشد. تا پیش از این خانه های این چنینی به رستوران یا اقامتگاه تبدیل می شد اما تبدیل این اماکن به خانه های خلاق و نوآوری، می تواند ضمن خلق ارزش افزوده بالا، اشتغال و محصول، زمینه ساز توسعه اقتصاد خلاق و احیای ظرفیت های فرهنگی و فناوری های نرم استان شود.

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری با اشاره به اهمیت بخشیدن قانون جهش تولید دانش‌بنیان به تسهیل فضای استقرار برای کسب و کارهای دانش بنیان و خلاق در شهرهای بزرگ، ادامه داد: به طور مثال، ایجاد برج های فناوری در کنار دانشگاه ها، یکی از ظرفیت هایی است که به کمک این قانون و برای تسهیل استقرار شرکت های دانش بنیان پیش بینی شده است.